• In English
 • Які лабораторні дослідження проводять донорам крові
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 08 лютого 2023 року о 19:06

  Донація крові та її компонентів в умовах повномасштабної війни є тим внеском, який майже кожен українець може зробити у спільну справу Перемоги та порятунку життя як військових, так і цивільних.

  Розповідаючи про донорство крові, отримуємо запитання щодо підготовки до донації, зокрема щодо медичної перевірки, яку проходять донори, та протипоказань до донорства тощо.

  Одне з найчастіше повторюваних питань стосується того, які лабораторні дослідження проводять донорам крові?

  Кожен донор безоплатно отримує спектр лабораторних досліджень – вони важливі для гарантії безпеки як донора, так і реципієнта.

  Тестування відбувається в кілька етапів.

  Перед донацією проводять забір капілярної крові для визначення рівня гемоглобіну – він є одним із важливих показників допуску до донації. Якщо рівень гемоглобіну занизький – донація скасовується.

  Донор також проходить обстеження шляхом анкетування і медичного огляду. Якщо  за їх результатами протипоказань для донорства немає, на другому етапі, під час  донації, проводять забір венозної крові для інших лабораторних досліджень. Ці дослідження передбачають визначення групової (О, А, В, АВ) та резус-належності (Rh+ або Rh−) донора. 

  Також визначають наявність Келл-антигену. Носіями Келл-антигену є всього 7 % людей. Але, якщо пацієнту, який не має такого антигену, перелити еритроцити донора, у якого він наявний, можуть виникнути небажані реакції. Тому кров ретельно досліджують.

  Кров донора також перевіряють на наявність інфекційних захворювань: ВІЛ, гепатиту В, гепатиту С, сифілісу. 

  Якщо маркери таких недуг виявлено, донора про це інформують, а отриману від донора кров чи компоненти крові, виготовлені з неї, вилучають, знешкоджують та знищують.

  Нагадуємо, що триває всеукраїнська кампанія «Твоя кров може воювати». Щоб стати донором, можна:

  -     Звернутися до центру крові (практично у кожному місті є центри крові або інші медичні заклади, де можна здати кров).

  -     Записатися телефоном до бази донорів у центрах крові свого міста. Всі медичні заклади, які роблять запаси крові, мають власну базу донорів і за потреби крові зв’язуються з охочими здати кров (список центрів крові – за посиланням: https://cutt.ly/TCWc6NV).

  -     Записатися онлайн в реєстр донорів. Кожен, хто бажає донатити кров, може зареєструватися на відповідних вебсервісах, внести туди всю необхідну інформацію і чекати повідомлення від координаторів. Внести свої дані можна на ресурсі https://www.donor.ua/.