• In English
 • Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року
  Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 28 березня 2018 року о 14:35

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня! Розпочинаємо засідання Уряду.

  Я би хотів сказати про те, що днями сталася страшна трагедія в Кемерово, коли загинули абсолютно невинні люди внаслідок пожежі, яка відбулася. Найстрашніше, що в цій пожежі загинули діти. Ми знаємо, наскільки це жахливий біль, і тому я сьогодні хотів би висловити співчуття всім рідним і близьким. Як повідомляють ЗМІ, діти були на кіносеансі і, коли це все відбулося, їх просто не могли звідти евакуювати. Це просто жахливо!

  Ми пам’ятаємо трагедію в дитячому таборі в Одесі. Я вважаю, потрібно все робити, щоб цього не відбулося. Але для того щоб цього не відбулося, має бути дуже жорстка система контролю. Розслідувати не тоді, коли сталося, а зробити все, щоб не сталося жодних трагедій, особливо в місцях масового перебування людей.

  Я думаю, що зараз для нас дуже важливо роботу контролю зробити абсолютно системною. Ви знаєте, що Уряд прийняв рішення про те, щоб ДСНС дозволити перевіряти школи, садочки, місця скупчення людей на предмет безпеки, але очевидно, що цю роботу потрібно розширити.

  Сьогодні ми даємо від Уряду доручення МВС, ДСНС спільно з іншими органами влади, місцевими органами влади розпочати масштабну перевірку торгових центрів, кінотеатрів, шкіл, садочків, дитячих клубів – усіх тих місць, де перебувають люди.

  Думаю, що деякі власники таких закладів у гонитві за збагаченням кожен сантиметр намагаються використовувати для того, що заробити зайву гривню або долар. Але нічого не можна ставити на вагу, коли йдеться про безпеку життя людей, особливо дітей. Я зараз усіх попереджаю: зробіть самоперевірки своїх закладів і зробіть усе для того, щоб був відповідний рівень безпеки.

  Нам треба звернути увагу на засоби пожежогасіння, пожежні сигналізації в закладах освіти, охорони здоров'я. Особлива увага – дитячі садочки. Я пам’ятаю, коли не було грошей в місцевих бюджетах, було надзвичайно важко переобладнати всі школи. Але зараз це є абсолютно можливим.

  І тому я закликаю всіх абсолютно швидко перевірити, встановити проблеми і негайно їх усунути. Мені не потрібні ваші штрафи, мені потрібна безпека людей. Мені потрібно, щоб люди випадково не потрапили у пастку вогню або інших загроз.

  Ми, я думаю, що через місяць зробимо інформацію публічно щодо перевірок. Також у дорученні буде зобов’язано ДСНС зробити публічний реєстр відповідності закладів заходам безпеки. І по-іншому просто не буде.

  Буде жорсткий контроль по всій країні. Але це залежить у тому числі й від виконання доручень, які дає Уряд, і на місцях. А ми бачимо, що деякі процеси на місцях не так ідуть швидко, як би нам хотілося.

  І я закликаю всіх керівників обласних державних адміністрацій, районних державних адміністрацій, керівників громад, органів місцевого самоврядування: будь ласка, негайно підключайтеся до цієї роботи.

  Наступне, що я б хотів сказати, – це про те, що ми, як і я говорив завжди, не тільки говорив, а те, що ми робимо сьогодні – це ми формуємо абсолютно чіткі умови для зростання національної економіки. Ріст відбувається, поки що не такий реактивний, як би ми хотіли. Але я глибоко переконаний в тому, що економіка буде зростати, у людей буде більше роботи і більше заробітної плати, а український продукт буде завойовувати, в доброму розумінні цього слова, конкурентно ринки інших країн.

  Для цього дуже важливо запроваджувати зону вільної торгівлі з нашими партнерами. Я хочу сьогодні оголосити, що ми інтенсивно проводили в 2017 році роботу щодо завершення переговорів про зону вільної торгівлі з державою Ізраїль, з якою ми вже сьогодні торгуємо майже 800 млн дол.  Це без угоди.

  Сьогодні такі перемовини завершилися. Сьогодні буде спільна заява урядів і міністерств Ізраїлю і України про те, що ми вийшли на фіналізацію підписання Угоди про зону вільної торгівлі. Для нас це є надзвичайно важливо. Ми відкриваємо нові ринки для української продукції, це дуже позитивно буде відображатися на розвитку економіки і, як наслідок, на розвитку нашої конкурентності. Люди це мають відчувати.

  Тому сьогодні я би хотів дуже подякувати, все-таки в минулому році ми провели чотири раунди переговорів, дуже непростих переговорів, я сьогодні хотів би подякувати Першому віце-прем’єр-міністру Кубіву І.С., я Вам дуже дякую за дуже якісно проведену роботу, непросту, але те, що ми фіналізували, це дуже важливо.

  Наталя Микольська, заступник міністра і наш торговий представник, яка фактично була на передовій цього процесу, все теж відбувалось не просто, але нам вдалося знайти порозуміння, і тому я дякую, Наталю, за таку серйозну системну роботу.

  Хотів би також подякувати колегам по Уряду, Павлу Клімкіну, який очолює нашу міжурядову комісію. Також хотів би подякувати і МЗС в цілому. Мінагрополітики, виконуючому обов’язки міністра Мартинюку М.П., було багато аграрних питань, але ми знайшли варіанти для того, щоб їх врегулювати.

  І, безперечно, хотів би подякувати Президенту України за теж ефективно проведену роботу в цьому напрямку, тому що тільки колективно ми могли б вийти на такий фінальний результат.

  Думаю, що найближчим часом ми сформуємо можливості для підписання такої угоди, я сподіваюсь на те, що, можливо, навіть і Прем’єр-міністр Ізраїлю може відвідати Україну, відповідний візит здійснити для того, щоб ми змогли це питання узгодити. Але ми ще будемо узгоджувати це з ізраїльськими партнерами.

  Сьогодні Степан Іванович Кубів і Наталя Микольська проінформують про те, як буде працювати система, про зону вільної торгівлі.

  І ще один важливий блок питань, питань багато на Уряді, але ще один важливий блок питань – це прийняття необхідних рішень Уряду на виконання Закону України "Про медицину", про медичну реформу, яка була прийнята восени українським Парламентом. Я дякую Парламенту, що була знайдена політична воля і проведена спільна робота для того, щоб цей документ був ухвалений.

  Сьогодні ми ухвалюємо в продовження виконання закону ряд рішень Уряду. Але я хотів би звернутися сьогодні до українських громадян.

  Шановні і дорогі друзі! Ми всі розуміємо, в якому жахливому стані знаходиться сьогодні медицина. В мене як Прем’єр-міністра було тільки два варіанти: все залишити, як є, і не звертати увагу. До нас в умовах відсутності війни так в принципі і займалися, що не чіпали охорону здоров`я, воно якось собі там відбувалося. Але завжди хтось намагався "сідати" на медичні потоки, а не змінювати систему охорони здоров`я в інтересах українських громадян.

  Ця філософія для мене неприйнятна. У мене є особисті рахунки з неякісною медициною в країні. Я хочу сказати, що я теж втрачав близьких і рідних людей, тому що українська медицина була нездатна і неспроможна їх рятувати. Я думаю, коли ми втрачаємо, цей біль йде з нами по всьому нашому життю. Я не хочу, щоб далі медицина знаходилась в такому занедбаному стані, як це є сьогодні, а лікарі працювали на мінімальних заробітках. Нам потрібно змінити цю ситуацію, і змінити її можливо.

  Коли я чую про те, що все в медицині погано,  тому що зробили реформу. Ми не зробили ще ніякої реформи, ми тільки розпочали її робити. Я знаю, що нам потрібні роки для того, щоб ми побудували якісну систему охорону здоров`я. Цим займаються розвинуті держави десятиріччями. Я вважаю, що за 3-5 років ми змінимо ситуацію. Вже в наступному році ситуація має стати кращою.

  Я хотів би ще раз розвіяти міф, що хтось запроваджує якусь платну медицину. Ні, ми все, що потрібно, будемо платити в медицині за надану медичну послугу українському громадянину. Для вас це безкоштовно абсолютно. Але кожний лікувальний заклад має знати, що він має вас прийняти якісно, дати нормальну медичну послугу, ввічливо до вас ставитися, і тоді держава їм заплатить за цю медичну послугу.

  Звісно, відразу це не відбудеться, але зараз ми починаємо запроваджувати систему, коли медичні кошти ходять за пацієнтом. Це означає, що ви будете показувати нам (державі) куди, якому лікарю заплатити кошти за те, що він надав вам медичну послугу. І ці всі нісенітниці, які я чую сьогодні іноді від політиків про те, що хтось за щось  буде платити, я хочу звернутися до таких політиків і сказати, що реформа цього не передбачає. І не потрібно лякати тим, чого немає.

  Навпаки, ми хочемо зробити так, щоб люди не платили. Люди сьогодні платять, вчора платили, рік тому платили, а ми цього не хочемо. Ми хочемо це змінити і змінимо. Воля до цих змін є.

  Я розумію, що будуть можливо в процесі перебудови цієї системи дискомфорти якісь, буде не все просто, але важливо, щоб ми з розумінням і терпінням ставилися до цього питання. І ми отримаємо з вами якісно нову систему.

  Ми пішли шляхом реалізації різних програм в медицині. Ви знаєте, що ми по всій країні сьогодні будуємо кардіоцентри, щоб люди не вмирали від інфарктів, і я думаю, що поява таких центрів на територіях – це надія і шанс на те, що люди будуть жити довше і не буде такого високого рівня інвалідності від серцево-судинних захворювань.

  Ми запустили програму "Безкоштовні ліки" для того, щоб люди, які мають невисокі доходи, отримали їх безкоштовно. І сьогодні мільйони українців отримують ці ліки вже безкоштовно.

  Ми добудовуємо лікарні, які не добудовувались, і перинатальні центри, і лікарні, будівництво яких було заморожено. Тобто ми створюємо інфраструктуру, і в цю інфраструктуру ми маємо запровадити абсолютно нову систему.

  Але я хотів би також підкреслити ще одну річ. Дуже важливо не те, як ми приймемо рішення, це важливо, але важливо, як воно буде реалізовано. І тому я хочу підкреслити, що відповідальність – це головний аспект впровадження будь-яких змін.

  Я наголошую на особистій відповідальності МОЗ і команди МОЗ. Я з себе не знімаю відповідальності і буду все робити для того, щоб ви отримали успіх. А ваш успіх буде означати успіх українських громадян. Я наголошую на персональній відповідальності профільного Віце-прем'єр-міністра Розенка П.В.

  Я прошу буквально щотижнево зараз, коли буде кампанія обрання лікаря, коли у людей будуть питання, буквально щотижнево, якщо потрібно – двічі на тиждень проводьте селекторні наради з регіонами, з'ясовуйте проблематику, де потрібно, щоб ми допомагали.

  І я наголошую на відповідальності місцевих органів влади, починаючи від громад і завершуючи облдержадміністраціями, обласними радами, районними радами і адміністраціями, у віданні і у власності яких знаходяться лікувальні заклади. Я думаю, що всі українці знають, що ФАПи, поліклініки, амбулаторії сімейного лікаря, лікарні не належать державі. Вони належать місцевим органам влади, які реально зараз мають мільярди для того, щоб зробити якісні приміщення, якісні палати, якісне обладнання, а ми як держава будемо платити за медичну послугу цим закладам.

  Це процес капітального ремонту країни в абсолютно всіх сферах, у тому числі і в медицині. Ми проблему ідентифікували, знаємо про неї – про жахливу медицину, ми розкрили цю проблему, наважилися і не злякалися і зараз будемо все робити для того, щоб її локалізувати, ліквідувати і побудувати нову систему.

  Тому давайте, колеги, разом сьогодні приймемо рішення, а далі будемо працювати над тим, щоб ці рішення були максимально якісно реалізовані.

  У нас сформований порядок денний за пропозиціями комітетів. Пропонується його зараз затвердити і, як я сказав, розпочати з питання про реалізацію державної політики в сфері охорони здоров'я. Буде інформація в.о. міністра У.Супрун, потім – О.Петренко. Це новий, публічно обраний на конкурсі керівник Національної служби здоров'я. Таким чином, ми розглянемо цілий пакет постанов Уряду для запровадження цих необхідних в охороні здоров'я змін.

  І всіх тих, хто хоче на цьому погратися (маю на увазі політичні сили і т.д., яким байдуже, як будуть жити українці), я прошу про єдине. Я чув на одному із каналів сюжет про медицину, по-моєму, в Іспанії, де реформа, яка була проведена, визнана однією з найуспішніших. Запитували лікарів: "Як же так відбулося, що ви побудували якісну систему охорони здоров'я?" Відповідь була приблизно така: "І чинна влада, і опозиція, і коли влада змінювалася, виконувала зміна, як вони були прийняті". Тобто була така безперервна робота над тим, щоб створити нову систему охорони здоров'я. Врешті-решт іспанці отримали якісну систему охорони здоров'я.

  Тому я  прошу всі політичні сили не спекулювати на цій темі, бо це біль українських громадян, а прошу як відповідальних політиків взяти відповідальність за район, громаду, місто і показати, яким чином ми можемо впроваджувати нові зміни. Тоді це буде результат, вам буде плюс у політичну карму, що ви не просто розмовляєте про проблеми і кричите "Караул!". 99% кричать "Караул!", а я "Караул!" кричати не буду. Я говорю про те, що все буде добре і ми зможемо здолати всі ті виклики, які в нас є. Для цього треба просто мати силу духу і розуміння того, що потрібно зробити.

  Тому давайте разом зробимо якісну систему охорони здоров'я в інтересах українських громадян. І я думаю, що це така ідея, яка варта того, щоб навколо неї об'єднатися.

  Працюємо? Немає заперечень, колеги? Немає.