• In English
 • Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 26 липня 2018 року
  Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 26 липня 2018 року о 15:58

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня! Порядок денний сформовано, відповідно, першим питанням розглянемо питання, яке підготовлено Мінінформполітики щодо інформаційної реінтеграції українського Донбасу.

  Потрібно завжди пам’ятати про те, що російська агресія триває, і чітко усвідомлювати те, що прекрасний український Донбас, українська земля сьогодні поневолена, а люди знаходяться фактично в окупації військами Російської Федерації, в тому числі потрібно пам’ятати про кожну людину, яка сьогодні потерпає від обмеження своїх прав як в українському Криму, так і на сході країни.

  Насправді питання інформаційного доступу має дуже важливе значення, але треба зазначити, що нам потрібно відновлювати швидке зростання національної економіки, підвищувати стандарти життя українських громадян для того, щоб економічна інтеграція теж була дуже швидкою. Безумовно, ми повернемося на свої землі і нам потрібно буде швидко відновлювати нормальне життя, інфраструктуру, загоювати рани, які нанесені росіянами, і ми маємо кожного дня готуватися до того, щоб принести мир на мирну українську землю, я це підкреслюю.

  Навіть сьогодні дуже важко уявити собі, що ми в ХХІ сторіччі маємо такий статус, таку проблему світового масштабу, як, з одного боку, війна, а з іншого боку, поняття "політичні в’язні". Уявіть собі, якщо ми говоримо про сталінські репресії і т.д., але сьогодні, коли зовсім недавно ми думали, що це неможливо, українські громадяни знаходяться у в’язницях Кремля як політичні в’язні. Нам теж потрібно їх підтримувати і ми приймемо сьогодні рішення про підтримку родин політичних в’язнів і виділимо кожній родині по 100 тис. грн, тому що є багато витрат, проблем, які потрібно вирішувати. Тут треба подякувати і омбудсмену Денисовій Л. за її надзвичайно важливу роботу, її команди.

  Хочу підкреслити, що Уряд завжди буде підтримувати родини і  робити все для того, щоб надавати підтримку у визволенні цих людей, які абсолютно ні в чому не винні.

  Також я хотів би ще раз підкреслити, що важливо консолідувати зусилля всього світу. Я дякую сьогодні від імені Уряду України нашим союзникам, США, стратегічним партнерам і в тому числі колегам по Європейському Союзу, які вчора після заяви США заявили свою абсолютно чітку позицію незмінну. Тому що багато хто на цьому намагаються спекулювати недобросовісно.

  Але ми маємо незмінну підтримку, позицію всіх, що є міжнародне право, є суверенітет. І це все потрібно поважати. Я вірю в те, що консолідація зусиль світових лідерів держав допоможе нам відновити свій суверенітет, повернути українські землі і найголовніше – повернути мир. Це найголовніше питання – мир в Україну, на Донбас, мир у Європу.

  А наше завдання сьогодні, як Уряду України, – забезпечити економічне зростання, рівень життя в Україні має зростати, і ми маємо вивільнити людей з того полону і зубожіння, де вони сьогодні знаходяться на тимчасово окупованих територіях.

  Окремо хотів би сказати, що для нас дуже важливо стверджувати незалежність, у тому числі енергетичну. А як це можливо зробити? Я завжди дивуюся (і я про це говорив уже неодноразово), коли Україна, яка має другі, треті по розмірах запаси природного газу в своїх надрах, завжди купувала газ чомусь у Росії.

  Тільки грудень наступав, будь-яка влада прихиляла голову і коліно, повзли до Москви та домовлялися, яка буде ціна газу, який буде транзит газу і т.д. У той час, коли наші надра були занедбані, корумповані і закриті. Закриті абсолютно для всіх. Тільки ми бачимо сьогодні, що є багато інформації і витоку інформації про те, що за цими всіма оборудками стояли представники тодішньої влади. Я маю на увазі управління надрами і все інше.

  Тому завдання наше абсолютно чітке – відкрити всі геодані про надра, дати можливості на основі аукціонів прозорих приходити українському бізнесу, світовому бізнесу добувати український газ, щоб ми відмовилися взагалі від імпорту.

  Як тільки ми відмовимося від імпорту, ми зразу рішуче знизимо ціни на газ і не будемо знаходитися під впливом міжнародної кон'юктури цін на газ. Ось наше стратегічне завдання – не подачки і знижки, а системне остаточне зниження цін, яке можливо тільки тоді, коли ми будемо добувати газ у повній кількості, стільки, скільки потрібно Україні: і населенню, і промисловості.

  І сьогодні ми приймемо рішення про відкриття геопросторових даних. Ми приймемо рішення про відкриття аукціонів. У нас уже підготовлено 44 ділянки з запасом 150 млрд кубометрів газу, які потребують інвестицій, нових технологій, де будуть працювати українці. І ми зможемо врешті-решт видобути повністю нашу незалежність від будь-якої держави.

  Окремо ми приймаємо блок рішень про створення Фонду енергоефективності. Це дає можливість нам, з одного боку, при кращій якості послуг, і ми можемо цього добитися, менше споживати енергетичних ресурсів. Це означає, що в модернізованих, в тому числі будинках, об'єктах, менші будуть рахунки на сплату житлово-комунальних послуг.

  Тут теж дуже багато залежить від місцевої влади. Тому що фактично ціна, наприклад, газу має дуже важливе значення, але найважливіше значення має, скільки його споживають для виробництва однієї гігакалорії тепла. А тут треба зазначити, що весь комплекс виробництва знаходиться, в своїй більшості, у власності комунальних муніципалітетів. Це означає, що там має бути модернізація, оновлення і сучасні системи регулювання, щоб люди сплачували за якісне тепло помірні ціни. В цьому теж важливе питання.

  Але я думаю, що в рамках тих механізмів, які ми запустили, в тому числі децентралізації і підтримки місцевих бюджетів, все більше ресурсу буде направлятися на модернізацію, впровадження нових технологій, щоб люди заощаджували і менше сплачували за житлово-комунальні послуги, в структурі яких є й багато інших послуг, крім тільки тепла.

  Тому, думаю, сьогоднішні рішення будуть абсолютно чітко впливати на наш енергетичний успіх.

  Треба зазначити, що за минулий і частину позаминулого року ми здобули вже майже на 700 млн кубометрів більше, ніж за попередні періоди. Але зазначу, що відновлення відбувається не так швидко, як падіння. Коли десятиріччями ніхто не приділяв уваги видобутку українського газу, а просто купували, то ми розуміємо, що галузь знаходилася в занепаді. І тільки зараз, декілька років, ми відновлюємо всі потужності.

  Тут потрібно зазначити, що і Парламент прийняв ряд законів, які дерегулювали цю сферу, і Уряд вже приймав перші рішення. Фактично ми зараз на завершальному етапі прийняття рішень, які дозволять зробити Україну енергетично незалежною.

  Окреме питання – українське вугілля, яким ми зараз займаємося. Я вважаю, що Міненерговугілля має тут врешті-решт зробити своє "домашнє завдання" і зробити з державних шахт прибуткові підприємства, а не постійно занурювати в злидні українських шахтарів і імпортувати вугілля з-за кордону за валюту.

  Тобто в нас є комплекс питань, які потребують вирішення. Думаю, що сьогодні з прийняттям таких рішень ми будемо наближатися до мети енергонезалежності і помірних цін, що можливо зробити на постійній основі, а не у вигляді якихось тимчасових рішень.

  Тому, шановні колеги, пропоную розпочати засідання Уряду з розгляду питання про інформаційну реінтеграцію Донбасу (доповідатиме Еміне Джапарова), а потім перейдемо до питання енергетичної незалежності.