• In English
 • Вступне слово Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 року
  Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 10 квітня 2019 року о 14:01

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги!

  Розпочинаємо засідання Уряду з надзвичайно великого проекту і за суттю, і за формою. Він має назву "Малі міста – великі враження". В минулому році ми спробували провести такий проект по країні, побачили, наскільки він є унікальним і необхідним, і вирішили в цьому році його розширити. Про це буде говорити Міністр культури, бо в малих містах дійсно відбуваються такі події, і ми маємо такі переваги, які насправді для кожного є великими враженнями.

  Все це стало можливим тому, що саме в цій залі 1 квітня 2014 року тодішній Уряд А. Яценюка, в якому я був Віце-прем’єр-міністром і мав велику честь представляти документ реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади, Уряд тоді вперше за всю історію нашої незалежності підтримав цей документ, і ми почали непростий, але дуже необхідний шлях для проведення децентралізації влади в країні і формування сильного місцевого самоврядування. 

  Що ми маємо сьогодні? Ми маємо сьогодні дуже позитивний результат, бо в старій системі до 2014 року все вирішували такі органи влади, як Уряд, міністерства, а сьогодні рішення приймають місцеві громади. Тобто фактично до 2014 року громадяни були усунені від прийняття рішень. Сьогодні ми сконцентрували фінансові ресурси на місцевому рівні, і кожна громада (а їх вже більше 800), які об'єдналися, плюс міста обласного значення, обласні центри, мають колосальні фінансові ресурси, які дозволяють їм не просити нічого в Києва, а власноруч будувати нову якість життя в кожній окремо взятій громаді.

  Вчора я відвідав з робочою поїздкою спільно з В'ячеславом Анатолійовичем, Андрієм Олексійовичем, Лілією Михайлівною, Олександром Саєнком Дніпропетровську область, і ми присвятили цю поїздку питанням освіти. Відбулася Координаційна рада з питань реформи освіти. Надзвичайно важливо, щоб ми побудували абсолютно нову систему, якісну, сучасну і доступну для українських дітей. Я завжди це говорю і зараз можу підкреслити, що не буде другого шансу дитині отримати середню освіту. Це можна зробити тільки один раз у житті. Один раз у житті можна піди у дитсадок, і від того, до якого дитсадка піде наша дитина, до якої школи вона піде, до якого профтехзакладу, залежить, наскільки якісним буде її життя.

  Для нас надзвичайно важливим є те, щоб якість життя в Україні була змінена. І на це все впливає децентралізація. Це був надзвичайно важливий крок. Солонянська об’єднана територіальна громада, в якій ми вчора були, вже отримала можливість. Так, дещо з нашою підтримкою, але: нова сучасна школа з новим сучасним середовищем, спортивними спорудами; з інклюзивним центром. Тобто повністю такий центр, який дає можливість сьогодні розвивати дітей, давати їм сучасні знання, давати їм конкурентні переваги. От заради чого й робилася в принципі децентралізація.

  Звісно, вона впливає позитивно і на освіту, і на медицину, і на дороги, інфраструктуру – на багато речей. Але треба не забувати ще про одне – що всі ці технічні матеріальні речі створені для того, щоб їх використовували люди.

  Дуже важливо, щоб ми не забували про те, що для людей важливо розвивати свої здібності. Нам треба розвивати культуру всередині країни.

  Чим ми є сильними по суті? Креативними індустріями. Ми, реально, українці є надзвичайно креативними, талановитими людьми. І це абсолютно визнають у будь-якому куточку світу.

  І нам потрібно створити середовище, в якому ці креативні індустрії будуть розвиватися. І не треба забувати, що вони мають розвиватися не тільки у великих глобальних містах, а й у маленьких,  невеликих містах. Але для цього нам теж потрібно дати цільову підтримку для того, щоб реалізовувалися на місцях проекти культурного характеру, проекти, які об’єднують людей і включають у культурні події, креативні події, десятки, сотні тисяч людей. Я, напевно, не помилюся якщо я скажу: мільйони людей. Бо на кожну таку подію концентрується десятки тисяч людей. 

  Якщо минулого року ми спробували пілотувати такі проекти (був "Тульчин-фест" – десятки тисяч людей, це було біля десятків проектів), то минулого року я пообіцяв, що ми розширимо цю підтримку. Я думаю, що підтримка в 50 млн, яка визначена (вона буде на ґрантовій основі), дасть можливість провести біля 100 таких подій. Біля 100, можливо, трошки більше-менше.

  Але це означає, що в невеликих громадах ці події будуть відбуватися. І для нас, я вважаю, що це теж є надзвичайно є важливим поруч з тим, що будуть ремонтуватися об’єкти, будуватися нові школи, садочки, дороги, транспорт – все. І це надзвичайно важливо – створені такі можливості саме децентралізацією і активністю самих людей. Знову ж таки у вчорашній громаді я запитав голову: "Ви давно працюєте головою громади?". Він мені відповідає: "34 роки". Я спочатку не повірив, навіть перепитав його. "Скільки?". "З 1985 року". Тобто фактично людина 34 роки очолює громаду.

  Я запитав: "Як ситуація змінилася?". Він каже: "Ми об'єдналися (у них достойна громада), бюджет зріс у п'ять разів". У п'ять разів! І все, вони вже починають формувати свою об'єднану територіальну родину, де є абсолютно нове середовище, нові можливості, і це треба тільки підтримувати і розвивати.

  Тому вважаю, що нам потрібно підтримувати наше місцеве самоврядування, а це означає – наших людей. І глибоко переконаний в тому, що кожен раз треба підтверджувати те, що Україна – це не просто місце на мапі. Це велика 45-мільйонна європейська країна, яка має безліч своїх переваг, щоб бути справжнім лідером. Я в цьому глибоко переконаний.

  Але найголовніша наша перевага – це люди, які є талановитими, креативними, здатними на дуже багато звершень.

  Тому запрошую до слова, якщо немає заперечень, Міністра культури Є. Нищука з презентацією проекту "Малі міста – великі враження", який ми будемо реалізовувати спільно з місцевою владою у 2019 році.