• In English
 • ВООЗ оцінила програму “Доступні ліки”: українці тепер не обирають між їжею та ліками
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 18 жовтня 2018 року о 16:08

  Сьогодні, 18 жовтня 2018 року, Всесвітня організація охорони здоров’я представила результати детального вивчення урядової програми “Доступні ліки” та рекомендації щодо її подальшого розвитку та реалізації.

  “Лікарі підтвердили, що для багатьох пацієнтів програма була єдиною можливістю отримати доступ до лікування. Крім того, одним із непередбачуваних її наслідків стало те, що деякі пацієнти з хронічним бронхітом зверталися з проханням змінити їм діагноз, щоб стати на облік як хворим на астму, і таким чином отримати право на безоплатне лікування (або лікування за зниженою вартістю) в межах програми. Ця обставина свідчить про те, що Програма сприймається як засіб для населення отримати доступ до необхідних дороговартісних препаратів. Вона також забезпечує додаткові причини для перегляду або розширення переліку лікарських засобів, що підлягають відшкодуванню”, – йдеться в звіті ВООЗ.

  Програма “Доступні ліки” впроваджувалася в Україні дуже оперативно і ефективно. МОЗ України вчасно прокомунікувало і пропрацювало правила програми з усіма стейкхолдерами. Тому програма дуже швидко набрала суттєвих обертів.

  ВООЗ відзначила позитивно тенденцію, яку запроваджують правила програми: безперервне лікування і систематичне відвідування лікаря, а отже, і постійний контроль за перебігом хронічних захворювань. Ще один важливий аспект програми полягає у тому, що  пацієнт може вільно вибирати конкретний бренд препарату (лікарі виписують рецепт за діючою речовиною, а не за торговою назвою препарату).

  Програма “Доступні ліки” дуже швидко стала звичною для українців та першим маркером докорінних змін у системі охорони здоров’я. Вже понад 6,6 млн українців скористалися програмою та отримали ліки за понад 28 млн рецептами на суму 1,6 млрд грн. Нині у програмі беруть участь 7 937 аптек.

  За рецептом лікаря на “Доступні ліки” пацієнт може  обрати ліки з 261 препарату, 59 з яких – повністю безоплатні. Тобто понад 20% від усіх ліків у програмі пацієнти можуть отримати безоплатно.

  Європейське бюро ВООЗ також підтримало минулорічну ініціативу МОЗ України щодо розширення програми “Доступні ліки” на препарати для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту та для підтримки ментального здоров’я населення (від депресивних розладів).  Крім цього, в пріоритетні напрями розширення програми ВООЗ рекомендує додати ліки від хронічних обструктивних запалень легень, антибіотики широкого спектра, знеболювальні препарати (в тому числі для паліативної допомоги), стероїдні та нестероїдні протизапальні молекули.

  Основні рекомендації ВООЗ стосуються удосконалення механізмів програми. Зокрема, йдеться про:

  • обов’язкове запровадження електронного рецепту та електронного звітування;
  • додаткове заохочення аптек, адже результативність програми залежить від доступу до аптек та економічних показників регіону.  

  Довідково

  До дослідження українського простору дії програми “Доступні ліки” ВООЗ залучила команду міжнародних і національних експертів. Значну технічну підтримку забезпечували проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) ефективні ліки для українців (проект SAFEMed) і Міністерство охорони здоров’я України. Процес збирання даних тривав з квітня по вересень 2018 року, а впродовж вересня-жовтня 2018 року було здійснено аналіз і представлено звіт. Для окремого детального інтерв’ю були обрані 7 регіонів за рекомендацією експертів та розроблених методичних установ. Інтерв’ю проводилися в м. Харків та Харківській області, в м. Львові та Львівській області, в м. Одеса та Одеському регіоні, Івано-Франківську та області, на Вінниччині та у Вінниці, у м. Херсоні та області, а також у м. Дніпро та регіоні.

  Офіційний звіт ВООЗ буде опубліковано на сайті МОЗ України за кілька днів.