• In English
 • Воднева економіка має зайняти вагоме місце у відновленні України та її позиціонуванні на європейському та світовому рівнях

  Держенергоефективності разом із найбільшою енергетичною спільнотою «Energy Club» об’єднало представників провідних компаній Німеччини, Данії, Фінляндії, Франції, Великобританії, щоб обговорити тему "Розбудова водневої економіки: від ідеї до реалізації проектів".

  «Така дискусія за участю міжнародних компаній – можливість побачити не лише перспективи для національного бізнесу, а й оцінити майбутнє місце України в загальноєвропейському процесі розвитку нової водневої економіки», - повідомив Голова Держенергоефективності Валерій Безус та окреслив певні напрацювання України у цій сфері.

  «Міністерство енергетики разом із Держенергоефективності в рамках робочої групи розробило проект Водневої стратегії України. Сьогодні для нас важливо синхронізувати загальне бачення розвитку нової економіки із конкретними проєктами», – додав Валерій Безус.

  До професійної дискусії долучилися представники Міненерго, компаній «Ramboll», «Roland Berger GmbH», «PwC», «H2 Green Power & Logistics GmbH», «Air Liquide», «P2X Solutions», «Plug Power», «Regional Gas Company», «ENGIE».

  «Ми раді бачити, що вже сьогодні Україна фокусується на розбудові напряму виробництва і використання такої енергії майбутнього, як водень. Він має бути сталим, доступним та безпечним. Він має багато сфер для застосування, особливо для декарбонізації промисловості. Втім, безпека та технології залишаються одними з ключових викликів для девелоперів проектів», - повідомила Єва Нільсон, головний радник глобальної компанії «Ramboll».

  Про водневі долини як інтегровані регіональні проекти з виробництва і використання водню, які дають старт водневій економіці, розповів Маркус Кауфман - директор компанії «Roland Berger GmbH». Він зауважив, що в Європі вже є досвід створення таких долин. Ключовими критеріями для цього є не лише пошук зацікавлених сторін та географічна близькість усіх об’єктів, а й сильна політична воля як на національному, так і на місцевому рівнях.

  Про переваги розбудови водневої економіки для України, які полягають у можливостях експорту чистого водню, декарбонізації важкої промисловості, наголосив Юрген Петерзайм – головний менеджер з питань сталості компанії «PwC».

  Про реальний досвід розробки і запуск водневих проектів розповів Бенедикт Лакман – технічний директор компанії «H2 Green Power & Logistics GmbH». Компанія має власні виробничі потужності в індустріальному парку у Магдебурзі, де передбачено власні джерела виробництва водню: ВЕС, СЕС, когенераційну установку на біомасі. Канали збуту – це водневі комерційні автомобілі та клієнти з промисловості та нафтопереробних заводів.

  «У 2018 році ми запустили першу заправну станцію на водні. У 2024 році ми плануємо розпочати виробництво зеленого водню завдяки новим електролізерам потужністю 2,5 МВт», - зауважив Бенедикт Лакман і додав про перспективність напряму виробництва аміаку з водню. Компанія також шукає надійних міжнародних партнерів, у т.ч. в Україні.

  Унікальний понад 60-річний досвід розвитку водневої енергетики, встановлення понад 200 станцій у цій сфері має компанія «Air Liquide». Деталі розповів директор з питань енергетичного переходу Філіп Шпайзер.

  «Наразі компанія активно займається розробкою різних типів електролізерів потужністю від 20 МВт до 200 МВт. У водневій енергетиці, звісно, важливо розуміти кінцевих споживачів водню, мати клієнтів. Водночас, суттєвих проблем для розбудови цього напряму не вбачаємо: є технології, фінансування. Серед головних аспектів, на які треба зважати, – доступ до відновлюваних джерел енергії та наявність сприятливого регуляторного поля», - зауважив Філіп Шпайзер.

  На важливості створення належного законодавчого поля для запуску водневої економіки наголосив і засновник фінської компанії «P2X Solutions» Герко Пліт.

  Ще одна компанія-лідер у водневій енергетиці – «Plug Power». З моменту заснування в 1997 році «Plug Power» розвиває екологічну водневу екосистему — від виробництва, зберігання до постачання водню. Компанія будує заводи з виробництва екологічно чистого водню, щоб виробляти щонайменше 70 тонн зеленого водню щодня до кінця 2022 року та 500 тонн щодня до 2025 року. Про сучасні технології виробництва електролізерів розповів менеджер Стів Беррі.

  Про дослідження використання і транспортування водню газотранспортною системою розповів Станіслав Казда – директор з розвитку компанії «РГК».

  Одним з головних напрямів відомої французької компанії «ENGIE» також є воднева енергетика. «Це один із способів зменшення залежності від імпортних викопних палив для Європи. Впевнена, що Україна може зайняти своє гідне місце у цій новій водневій економіці: не лише у питаннях виробництва, а й експорту водню», - зауважила Ірина Антіпова – юридичний радник представництва компанії «ENGIE» в Україні.

  Підводячи підсумки дискусії, Валерій Безус повідомив: «Воднева економіка матиме своє місце у процесі відновлення України після перемоги. Для нас дуже важливо бути підготовленим як із стратегічним баченням, так і з розумінням застосування усіх сучасних ідей та практик. Також є суттєвий обсяг робіт у нормативно-правовому полі. Сподіваюся, що міжнародні партнери знайдуть свою роль у цих процесах».