• In English
 • Виробляючи енергію із сміття, Україна може заощадити до 1 млрд куб м газу у рік, а також вирішити проблему сміттєзвалищ

  На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час наради із експертами щодо найефективніших шляхів стимулювання використання сміття з метою виробництва електричної та теплової енергії в Україні.

  Як відомо, тверді побутові відходи мають значний енергетичний потенціал, який в країні майже не використовується.

  За розрахунками Держенергоефективності, з 10 млн тонн сміття, що потрапляє на полігони, можна виробляти 3,5 млн Гкал теплової енергії та 1,2 млрд кВт*год електроенергії на рік. У результаті потенціал заміщення газу становить до 1 млрд м3 щорічно.

  Проаналізувавши різні фінансові моделі будівництва сміттєпереробних заводів для подальшої генерації енергії, учасники наради дійшли висновку щодо ефективності проекту, що передбачає сортування сміття, отримання біогазу з біологічної фракції та обов’язкову когенерацію – виробництво електричної та теплової енергії.

  «Для інвесторів такі проекти будуть вигідні, адже електричну енергію із біогазу можна реалізовувати за підвищеним «зеленим» тарифом у розмірі 12,4 євроцентів/кВт*год, а тепло подавати у мережу міста за стимулюючим тарифом», - пояснив Сергій Савчук.

  При цьому присутні обговорили низку ризиків, які стримують розвиток подібних проектів. Зокрема, це відсутність гарантованого об’єму надходження сміття на переробку.

  Крім того, в країні почастішали випадки виявлення сміттєзвалищ у несанкціонованих для цього місцях. Тому необхідним є ліцензування перевізників, що дозволить здійснювати контроль за вивезенням сміття.

  Також учасники наради розглянули можливі шляхи цінового та податкового стимулювання учасників ринку.

  «Розробка ефективного стимулюючого законодавства для реалізації проектів щодо генерації енергії із сміття сприятиме забезпеченню переробки відходів, зменшенню сміттєзвалищ, диверсифікації джерел енергії, зниженню тарифів на вивезення сміття, покращенню екологічної ситуації в країні, а також конкуренції на цьому ринку», - підсумував Сергій Савчук.