• In English
 • Віктор Ляшко та новий голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні обговорили пріоритетні напрями співпраці
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 21 листопада 2023 року о 16:16

  У Міністерстві охорони здоров’я України відбулася зустріч Міністра Віктора Ляшка з новим головою Представництва ЮНІСЕФ в Україні Муніром Мамедзаде та його командою, під час якої обговорили ключові пріоритети спільної роботи у медичній сфері.

  «ЮНІСЕФ — наш багаторічний надійний стратегічний партнер. Ваша підтримка допомагає нашій медичній системі вистояти в надскладні часи повномасштабної війни, реагувати на нові виклики та розвиватись, — сказав Віктор Ляшко. — Кожен працівник Міністерства знає, що наша стратегічна мета зафіксована у трьох параметрах — якість, доступність та безоплатність медичної допомоги. Вдячний міжнародним партнерам та, зокрема, ЮНІСЕФ за спільний рух в цьому напрямі. Сподіваюсь, що наша співпраця буде лише розширюватись та поглиблюватись».

  Здоров’я матері та дитини є пріоритетом у діяльності МОЗ. З 2020 року ЮНІСЕФ та МОЗ спільно впроваджують універсально-прогресивну модель домашніх візитів, метою якої є покращення доступності та якості медико-соціальних послуг для родин із дітьми віком до трьох років. У перші роки життя дитини всебічна підтримка родин з боку системи охорони здоров’я є надважливою.

  Під час повномасштабної війни доступ до медичної допомоги ускладнився, тому візити патронажних медсестер особливо важливі. Станом на 1 жовтня 2023 року медичні сестри здійснили 4106 домашніх візитів. Це дозволило надати регулярну підтримку для 1842 дітей та 310 вагітних. Також за цей час 3944 піклувальники за дітьми були проконсультовані з питань вакцинації, грудного вигодовування, безпечного середовища, психоемоційного стану, моніторингу росту та розвитку дитини, залученості батьків, профілактики травматизму, гігієни дитини. До 177 дітей були здійснені додаткові візити з метою корекції виявлених факторів ризику.

  Міністр наголосив на тому, що є необхідність масштабувати модель патронажності для первинного рівня медичної допомоги та з часом забезпечити її інституціоналізацію.

  Також МОЗ та ЮНІСЕФ постійно співпрацюють у сфері покращення якості перинатальної та неонатальної допомоги. Експерти ЮНІСЕФ долучені до проведення моніторингу якості надання таких послуг та технічної підтримки. Нещодавно МОЗ разом із НСЗУ та ЮНІСЕФ провели серію нарад з керівниками пологових, перинатальних центрів та департаментів охорони здоров’я з усієї України щодо надання неонатальної та перинатальної допомоги. Під час нарад були обговорені виявлені в результаті моніторингу проблеми та надані рекомендації щодо їх вирішення.

  Крім цього, під час зустрічі учасники зупинилися на темі ментального здоров’я. Щоб у будь-якому куточку України була можливість отримати психологічну консультацію, в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативи першої леді Олени Зеленської проводиться навчання сімейних лікарів за програмою mhGAP. Кожен третій лікар «первинки» в Україні вже пройшов цю програму підготовки з ведення поширених психічних розладів. Наступний етап — налаштування системи перенаправлення до профільних фахівців та створення центрів ментального здоров’я на базі кластерних лікарень із залученням кваліфікованих психологів та психіатрів. Важливими є також програми, спрямовані на захист та зміцнення психічного здоров’я самих медпрацівників, адже навантаження на них зросло в рази.

  Ще один напрям спільної роботи — проекти відновлення пошкоджених медзакладів «первинки» задля посилення їх спроможностей, а отже розширення доступу українців до медичної допомоги відповідного рівня.

  Крім цього, Міністр підкреслив важливість консолідації зусиль у сфері імунізації. Йдеться про закупівлю та оновлення холодового обладнання для зберігання вакцин, проведення тренінгів для медичного персоналу, інформаційну підтримку.

  Нагадаємо, нещодавно Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко взяв участь у засіданні Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, де, зокрема, обговорили і пріоритети МОЗ щодо покращення медичної допомоги дітям.