• In English
 • Віктор Ляшко: Щоби виростити міцну націю, потрібно навчати дітей бути здоровими змалечку
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 10 квітня 2024 року о 11:08

  У Рівному відбувся завершальний регіональний форум в межах реформи шкільного харчування. Дев’ятнадцятий за ліком захід підсумував черговий етап роботи над реформою – каскадне навчання – коли регіони вчилися один в одного запроваджувати нові стандарти. Мета незмінна – попри виклики повномасштабної війни спільними зусиллями забезпечити українських дітей якісним, здоровим, збалансованим гарячим харчуванням.

  Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко відкрив дискусію щодо чинників, які сприяють формуванню здорового способу життя у дітей. За його словами, здоров’я – не лише право людини, а іноді – вибір. Щоби виростити міцну націю, потрібно навчати дітей бути здоровими змалечку:

  «9 з 10 передчасних смертей в Україні спричинені неінфекційними захворюваннями, серед них – і серцево-судинні. Знизити ризики розвитку більшості таких хвороб допомагає здорове харчування і регулярна фізична активність. Та це – навички, яких потрібно набути. Реформа шкільного харчування, яка впроваджується за ініціативи Першої леді Олени Зеленської, якраз і націлена на те, щоб допомогти дітям сформувати навички здорового харчування та прищепити культуру здорового способу життя вже в дитинстві, що дозволить уникнути проблем зі здоров’ям у дорослому віці». 

  Загалом у межах форуму відбулося кілька дискусійних панелей, які продемонстрували успіхи впровадження реформи шкільного харчування в Україні. Зокрема, говорили про ефективне планування фінансових процесів, організацію закупівель, модернізацію харчоблоків, розроблення нових технологічних карт і меню, кулінарні хаби, навчання працівників, що залучені до харчування дітей тощо.

  Від червня 2023 року відбулися 19 регіональних форумів у Київській, Одеській, Тернопільській, Полтавській, Хмельницькій, Вінницькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Дніпропетровській, Чернігівській, Волинській, Сумській, Черкаській, Житомирській, Кіровоградській, Миколаївській, Рівненській областях. У них взяли участь 2807 учасників, представники 1213 органів управління освітою, 1194 громади, 100 районних військових адміністрацій.

  У результаті всі перелічені регіони розробили власні стратегії реформи шкільного харчування на період до 2027 року – з урахуванням місцевих особливостей.

  «Реформа стала дійсно всеукраїнською. Не продиктованою згори, а горизонтальною. Увібрала в себе багатий досвід, різні особливості, найефективніші рішення. Ожила й запрацювала. Коли борешся за якість харчування, неминучим викликом стає вартість порції. А вона постійно зростала через спровоковані російським нападом інфляцію та зниження платоспроможності родин. Але завдяки нашим форумам регіони гідно відповіли й на цей виклик: на початку 2024 року багато з них почали виділяти на харчування більше коштів, особливо для пільгових категорій і молодших школярів. Чому роблю на цьому акцент? Бо реалізуємо реформу в час загрози. Для нас, для наших дітей. І протиставити загрозі маємо ще більше піклування», – наголосила ініціаторка реформи Перша леді України Олена Зеленська. 

  Тож реформа триває. По всій країні модернізуються харчоблоки, обладнуються базові та опорні, будуються фабрики-кухні. Навчаються команди (причому йдеться не тільки про кухарів, а й про керівників закладів освіти, уповноважених та фахівців з публічних закупівель, медичних і дієтичних сестер, кухарів і шеф-кухарів закладів). Тільки онлайн-навчання на платформі «Прометеус» щодо практичних аспектів вимог харчового законодавства пройшли 49 478 освітян.