У рамках Першої глобальної конференції з трансграничної електронної комерції, що проходила в Пекіні, в.о. Голови ДФС Мирослав Продан зустрівся з віце-міністром Митної адміністрації Китаю Лі Гуо. Це перша з 2012 року двостороння зустріч такого рівня. У заході також взяв участь Посол України в КНР Олег Дьомін.
У порядку денному було декілька питань. Перш за все, спрощення та прискорення митних процедур у рамках проекту «Нового Шовкового шляху». ДФС повної мірою готова до виконання Плану дій КНР-Україна, що був підписаний 5 грудня 2017 року в Києві.
Зокрема, мова йде про обмін попередньою інформацією про товари, які переміщуються між двома країнами, та по всіх товарних позиціях, що містяться у вантажній митній декларації.
За словами Мирослава Продана, в Україну надходять товари, зокрема, народного споживання, 30-40% з яких імпортуються з Китаю. Тому реальне визначення митної вартості - одне з пріоритетних питань.
«Якщо нам вдасться продумати механізм обміну інформацією, ми суттєво прискоримо процес оформлення компаній, що імпортують товари в Україну. Наявність даних, які ми отримуємо сьогодні, а це 10% від усієї кількості запитів до китайської сторони, не дає можливості в повному обсязі бачити всю картину»,– наголосив очільник ДФС.
Протягом останніх років на прохання китайських колег ДФС значно оптимізувала кількість своїх запитів. Якщо в 2013 році їх було 119, то в 2014-2017 роках – в середньому не більше 15. Проблема в тому, що митні органи Китаю наполягають на електронному документообігу, однак українське законодавство вимагає надання оригіналів та копій документів у паперовому вигляді.
«Ми працюємо над внесенням змін до законодавства. Але є прохання надавати інформацію і в електронному, і в паперовому вигляді, поки ми в стадії змін до законодавства. Це важливо для нас і саме в цьому контексті я бачу можливості для напрацювання оптимальних механізмів взаємодії», - запропонував Мирослав Продан.
Крім того, перспективним напрямком співробітництва митних органів ДФС та КНР у сфері протидії митним правопорушенням міг би бути обмін інформацією про суттєві факти затримання, наприклад, готівкових коштів, наркотиків та психотропних речовин, тютюнових і алкогольних виробів, об‘єктів флори та фауни, переміщення яких обмежене чи заборонене. Так, в аеропортах України неодноразово фіксувалися факти вивезення в Китай партій сигарет типу Slim та електронних засобів для куріння. Тому українська сторона запропонувала обговорити можливість визначення контактних підрозділів та співробітників з боку ДФС та митних органів КНР, створення каналів оперативного зв‘язку для обміну попереджувальної інформації.
Віце-міністр Митної адміністрації Китаю Лі Гуо запропонував розвивати співробітництво у сфері визнання уповноважених економічних операторів (УЕО), що значно скоротить час та здешевить процес проходження митного контролю: «Якщо підпишемо двосторонню Угоду про визнання УЕО, то і ми, в Китаї, будемо визнавати ваші компанії».
Також мова йшла про необхідність обладнання пунктів пропуску сучасними засобами контролю, можливість підвищення кваліфікації, проведення навчальних семінарів для працівників обох відомств, наприклад, на базі Регіонального учбового та кінологічного центру в Хмельницькому, який має статус ВМО.
Мирослав Продан вважає, що на рівні робочих груп можливе напрацювання конкретних рішень з усіх обговорених пропозицій, які вже остаточно будуть узгоджені та підписані 16-18 травня в Астані (Казахстан) в рамках конференції «Один пояс, один шлях».
Крім того, прискорити переміщення вантажів по новому Шовковому шляху допоможе і участь України в організації ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова). Протягом 2015-2017 років з країнами-членами організації були підписані Протоколи про обмін попередньою інформацією про товари та транспортні засоби, про взаємне визнання окремих результатів митних процедур.