• In English
 • Підсумовано обговорення пропозицій від учасників секторальної робочої групи з агропромисловості в рамках підготовки Плану для Ukraine Facility
  Міністерство економіки України, опубліковано 09 листопада 2023 року о 17:27

  Відбулося обговорення пропозицій від учасників секторальної робочої групи з агропромислового комплексу, що працює в рамках підготовки Плану для реалізації програми Ukraine Facility та для розробки галузевих стратегій розвитку. Діяльність групи координується Міністерством економіки України за аналітично-консалтингової підтримки Київської школи економіки та модерується Deloitte.

  В роботі секторальної групи взяли участь представники Міністерства аграрної політики та продовольства України та понад 120 зареєстрованих учасників, які представляли різні сектори агропромислового комплексу, а також асоціації, офіси підтримки реформ та консалтингові компанії.

  «Аграрний комплекс займає важливе місце в економіці України, в середньому забезпечуючи близько 10% ВВП та понад 40% експортних надходжень. Водночас сектор має значний потенціал для розвитку і наша робота з бізнесом допомагає визначити пріоритети для галузі. Напрацювання групи буде враховано при підготовці Плану та запропоновано для включення в секторальній стратегії розвитку», — зазначив заступник Міністра економіки України Олексій Соболев.

  За словами заступника Міністра економіки, частина отриманих пропозицій вже була включена у документ. Зокрема, План передбачає зміцнення профільних інституцій і регуляторних рамок шляхом гармонізації з вимогами ЄС, підтримку ланцюгів створення доданої вартості, а також гармонізацію санітарних та фітосанітарних стандартів з нормами ЄС.

  Загалом від учасників було отримано 25 пропозицій щодо змін в політиках у сферах рослинництва, тваринництва, сировинної бази, глибокої переробки та інфраструктури. Отримані пропозиції стосуються державного регулювання, процесу Євроінтеграції та гармонізації українського законодавства з ЄС, доступу до фінансування та ринків, а також розвитку людського капіталу та технологій.

  “В рамках реалізації Плану буде розроблено і прийнято Стратегію розвитку сільського господарства, яка передбачатиме включення цілей на кшталт національних стратегічних планів держав-членів ЄС (країн-кандидатів) і сфер, які потребують особливої уваги в Україні, як-от земельна реформа, зрошення, післявоєнне відновлення та підтримка розвитку”, - зазначив начальник відділу стратегії агропромислового комплексу Міністерства аграрної політики та продовольства України Микола Мороз.

  Результати роботи групи демонструють, що бізнес чітко усвідомлює основні проблеми в секторі агропромисловості, спричинені збройною агресією росії проти України. Підприємства готові швидко реагувати на виклики, адаптуватися, відновлювати роботу та реалізовувати нові інвестиційні проекти. Так, більшість отриманих пропозицій пов’язані саме з покращенням інвестиційного клімату, гармонізації законодавства з ЄС, розширенням програм державної підтримки та спрощенням процедур регулювання.

  Після проведення п’яти експертних обговорень, 15 політик запропоновано для можливої реалізації.

  Окрім пропозицій політик, учасники секторальної групи надали 88 пропозицій щодо сфер потенційного інвестування із загальним бюджетом понад $3 млрд. Найбільше пропозицій стосуються сфери переробки (34), тваринництва (19) та інфраструктури (17).

  Формат Плану не передбачає включення у нього інвестиційних проектів, водночас їх аналіз та опрацювання необхідні для визначення пріоритетних підсекторів для розвитку в рамках спеціального інвестиційного інструменту, передбаченого програмою Ukraine Facility. Відповідні пропозиції будуть передані Міністерству аграрної політики та продовольства України та можуть бути враховані у стратегії розвитку агропромислового комплексу до 2033 року.

  Так, за словами Олексія Соболева, додатковим стимулом для розвитку агропромислового комплексу стане можливість для інвесторів отримати фінансування через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні фінансові інституції. Для цього у програмі передбачений спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах обсягом 8 млрд євро, який має стимулювати залучення понад 30 млрд євро в українську економіку.

  Водночас потреби у відновленні та відбудові у сільському господарстві оцінюються у $29,7 млрд впродовж 2023-2033 років. Окрім того, для відновлення системи зрошування також знадобиться $2,6 млрд у 2027-2033 рр.

  Створення секторальних робочих груп є однією з активностей проекту Good Governance Fund «Економічний хаб: ефективна політика управління публічними фінансами та візія зростання», який реалізується за підтримки Уряду Великої Британії (UK Aid). Імплементаторами проекту є Abt Britain та Київська Школа Економіки.