• In English
  • Відбулось 11 засідання Української Платформи Донорів. Уряд України обговорив з ключовими партнерами бюджетну підтримку, відбудову, реформи
    Міністерство фінансів України, опубліковано 09 жовтня 2024 року о 16:38

    Українська платформа донорів є ключовим майданчиком для координації зусиль із залучення міжнародної підтримки на потреби бюджету та відбудови України. 

    Про це сьогодні сказав Міністр фінансів України та співголова Платформи від України Сергій Марченко на відкритті одинадцятого засідання Керівного комітету Платформи, яке відбулося в Римі, Італія.

    У заході взяли участь Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль (онлайн), Заступник Національного радника з питань міжнародної економіки Даліп Сінгх від США та Генеральний директор Генерального директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення Герт Ян Купман від Європейської Комісії, а також представники країн-партнерів, Європейської Комісії та міжнародних фінансових організацій.

    Сергій Марченко подякував колегам за активну співпрацю у межах Платформи, а також італійській стороні за можливість провести засідання в Римі. На сьогодні Платформа налічує вже 23 країни постійних і тимчасових спостерігачів та 7 міжнародних фінансових організацій.

    Серед обговорених тем – забезпечення бюджетних потреб України у 2024 та 2025 роках, управління публічними інвестиціями та впровадження реформ.

    Міністр фінансів України окреслив стан фінансової системи та ключові потреби на поточний і наступний роки.

    “Мінфін наполегливо працює над мобілізацією внутрішніх ресурсів, аби  забезпечити фінансову стійкість, самодостатність країни та профінансувати нагальні потреби сектору безпеки й оборони. Потребу у фінансуванні видатків для захисту України збільшено на 12 млрд доларів США у 2024 році*. Ми маємо проактивно на це реагувати. Заплановані заходи включають збільшення внутрішніх запозичень, зменшення витрат на обслуговування держборгу, скорочення видатків та збільшення податкових надходжень. 

    Попри це, міжнародна фінансова підтримки є важливою для України та дозволяє забезпечити першочергові соціальні видатки. За перші 9 місяців 2024 року міжнародна бюджетна підтримка сягає 24,5 млрд доларів США, що дозволило у повному обсязі профінансувати пенсії, видатки охорони здоров'я, освіти, відновлення інфраструктури та подолання наслідків війни”, – зазначив Сергій Марченко.

    У контексті потреб на 2025 рік Міністр фінансів повідомив, що у вересні Уряд подав до ВРУ проект Державного бюджету України на 2025 рік, який опрацьовується до другого читання. Пріоритетом є фінансуванню оборони, соціальний напрям, підтримка громадян. 

    “Запланований обсяг зовнішнього фінансування для забезпечення всіх соціальних та гуманітарних потреб у бюджеті-2025 – 38,4 млрд доларів США. Наступного року ми розраховуємо отримати 12,5 млрд євро та 1,8 млрд доларів США від ЄС та МВФ відповідно. Актуальним є питання механізму G7 зі збільшення надходжень до бюджету України (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine) обсягом 50 млрд доларів США за рахунок доходів від заморожених активів рф. Нещодавня пропозиція Єврокомісії обсягом до 35 млрд євро є важливим кроком на цьому шляху. Розраховуємо досягти справедливого рішення з країнами G7 вже найближчим часом”, — додав Сергій Марченко. 

    Окремий важливий напрям роботи Платформи – координація зусиль України та країн-донорів у відновленні. Для більш ефективної відбудови Уряд реалізує  реформу управління публічними інвестиціями (Public Investment Management – PIM). Це – комплексна реформа, яка включає зміну в підходах до відбору проектів, у які інвестуватиме держава. З урахуванням значної потреби України у відновленні, PIM допоможе систематизувати всі проекти та пріоритетні напрями економіки.

    Сергій Марченко повідомив про затвердження пілотного Єдиного проектного портфеля здійснення державних інвестицій (2025 Single Project Pipeline). А також подякував Світовому банку, Європейській Комісії та МВФ за експертну підтримку у цьому процесі.

    Наразі проектний портфель складається загалом із 769 проектів вартістю понад 60 млрд доларів США.

    Також українська сторона запевнила, що незважаючи на війну та виклики, Уряд продовжує впроваджувати структурні реформи. 

    Міністр фінансів назвав два основні напрями. Перший – євроінтеграція, оскільки всі реформаційні заходи мають відповідати стандартам та рекомендаціям ЄС. Другий – економічне зростання. Короткострокове і довгострокове економічне зростання, збільшення власних доходів - необхідні складові для якомога швидшого відновлення від руйнівних наслідків повномасштабної війни.

    Для забезпечення прозорості виконання всіх умов та рекомендацій у співпраці з партнерами Мінфін системно оновлює Матрицю реформ. Це інструмент, який систематизує всі заходи та підтримує їх ефективне виконання. 


    *495,3 млрд грн, які містяться у нещодавно прийнятих Верховною Радою України змінах Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони.