• In English
 • Валерія Коломієць: Працівників системи БПД очікує підвищення посадових окладів
  Міністерство юстиції України, опубліковано 03 вересня 2021 року о 12:51

  На засіданні Кабінету Міністрів України було схвалено постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 червня 2012 р. № 552», якою передбачено забезпечення належних умов оплати праці працівників Координаційного центру з надання правової допомоги та його територіальних відділень - регіональних та місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Про це повідомила заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць.

  «Умови оплати праці працівників системи надання безоплатної правової допомоги не переглядалися з 2017 року. Оплата праці працівників регіональних та місцевих центрів була чи не найнижчою серед бюджетних установ. Це призвело до того, що у 2021 році у понад 90 % працівників посадові оклади виявилися нижчими, ніж встановлена мінімальна заробітна плата у місячному розмірі. Відсутність відповідного адекватного зростання рівня оплати праці, як це має місце в інших державних установах, разом із зростанням навантаження призвело до демотивації працівників системи та відтоку найбільш кваліфікованих її кадрів. Зважаючи на це, необхідність підвищення посадових окладів – це питання виживання системи БПД та її належного функціонування. Завдяки прийняттю цієї постанови ми зможемо припинити суттєвий відтік кваліфікованих кадрів із системи БПД, забезпечити добір необхідної кількості працівників до регіональних та місцевих центрів і, таким чином, подолати значний ризик зниження ефективності роботи системи надання БПД як однієї з ключових державних інституцій у сфері правосуддя», - наголосила заступник Міністра.

  Вона підкреслила, що система БПД забезпечує ефективну реалізацію права на безоплатну правничу допомогу, гарантованого статтею 59 Конституції України, для найбільш уразливих категорій громадян та є однією з ключових інституцій, що забезпечує верховенство права і рівний доступ до правосуддя. Щороку система БПД забезпечує надання такої допомоги у понад 810 тис. випадків. Безоплатна вторинна правова допомога надається регіональними та місцевими центрами, їх працівниками, а також адвокатами, які співпрацюють із ними на контрактній основі, безоплатна первинна правова допомога - працівниками місцевих центрів. Також працівниками центрів постійно проводяться правопросвітницькі заходи, спрямовані на підвищення правової спроможності людей та громад.

  Разом з тим щороку навантаження на систему БПД, а саме на працівників регіональних та місцевих центрів, зростає, що зумовлено як розширенням кола суб’єктів права на БВПД, так і покладенням на регіональні та місцеві центри додаткових функцій. Також у 2020 році за результатами успішної реалізації у п’яти областях України пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» було поширено на всю територію країни, що теж має наслідком зростання рівня навантаження на працівників центрів. З огляду на нещодавно прийняті нормативно-правові акти очікується подальше зростання навантаження на регіональні та місцеві центри. Крім того, 15 липня 2020 року в першому читанні прийнято проект Закону України «Про медіацію», забезпечення доступу до якої безпосередньо належить до завдань місцевих центрів.

  «Враховуючи існуючий високий рівень навантаження на регіональні та місцеві центри та низку додаткових функцій, виконання яких вже покладено чинним законодавством та, як очікується, буде покладено у зв’язку із прийняттям вказаних вище проектів законодавчих актів, належний рівень забезпечення персоналом є критичним для виконання системою БПД покладених на неї завдань. Без підвищення рівня оплати праці персоналу до конкурентного, забезпечити добір необхідної кількості кваліфікованих кадрів неможливо», - пояснила Валерія Коломієць.