• In English
 • Валерія Коломієць: 2022 рік розпочнемо з надважливого для України судового слухання у справі проти Росії
  Міністерство юстиції України, опубліковано 29 грудня 2021 року о 11:12

  2021 рік видався для України загалом та Міністерства юстиції зокрема досить непоганим у напрямах судового представництва Держави у судах. Чимало перемог та здобутків у судах національних, іноземних юрисдикцій та в ЄСПЛ.

  Як розповіла заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць, цьогоріч завдяки злагодженій роботі та чіткій правовій позиції юристів Департаменту з питань судової роботи Мін’юсту вдалося захистити у судах майже 54,8 мільярда гривень державного бюджету. Це стало можливим завдяки виграшу усього двох справ за позовами АТ «НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укргазвидобування» до Кабінету Міністрів України та Державної казначейської служби України. Позови стосувалися стягнення з держбюджету коштів у рахунок відшкодування «завданої позивачам шкоди» внаслідок покладення на підприємства спеціальних обов’язків постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 187 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу». В результаті, по обох справах судами різних інстанцій було відмовлено у задоволенні касаційної скарги АТ «НАК «Нафтогаз України» та позову АТ «Укргазвидобування».

  Не менш важливою та довгоочікуваною перемогою для нашої держави стало рішення Апеляційного суду Амстердаму стосовно долі музейної колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі». «Ми вдруге довели що «Скіфське золото» є нашим, належить Україні і на сьогодні має бути повернуте саме на контрольовану територію нашої держави! Колекція з понад 565 предметів належить державі Україна та є її культурною спадщиною», – наголосила Валерія Коломієць.

  Також цьогоріч напередодні ЗНО Мін’юсту вдалося відстояти у суді апеляційної інстанції незаконність скасування «нового» українського правопису. «Рішення ОАСК щодо відміни нового правопису було незаконним. На підставі норм Закону «Про Кабінет Міністрів України», Уряд наділений повноваженнями щодо забезпечення проведення державної політики у сфері розвитку та функціонування державної мови у всіх галузях, а також повноваженнями щодо спрямування та координації роботи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у вказаній сфері. Тож, при прийнятті постанови щодо правопису, Кабмін мав повноваження щодо схвалення його нової редакції. Це і підтвердив навесні 2021 року Шостий апеляційний адміністративний суд, повністю задовольнивши апеляцію Кабінету Міністрів України по цій справі. Тому, учні, студенти та абітурієнти можуть і надалі вчитися та готуватися до іспитів за правописом 2019 року. Його норми були та залишатимуться чинними», – акцентувала заступник очільник Мін’юсту.

  Серед інших досягнень у напрямах судового представництва держави, за словами Валерії Коломієць, зокрема такі:

  · підтвердили виправдувальний вирок Віталію Марківу в апеляційній інстанції в Італії;

  · право власності на танкер Delfi визнали за державою;

  · відстояли порядок запровадження спеціального мита на окремі товари походженням з Російської Федерації;

  · не програли жодного з кількох десятків позовів щодо карантинних обмежень у жодній із судових інстанцій;

  · право АТ КБ «ПриватБанку» проводити конкурс на заміщення посади Голови правління довели;

  · проект «платних камер у СІЗО» відстояли в судах трьох інстанцій;

  · захистили у суді проект щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

  «Для розуміння, це далеко не все, а лише ТОП з найцікавішого саме для суспільства. Адже загалом на «балансі» Департаменту судової роботи перебуває +\- 7 000 справ по усій країні; «баланс» Департаменту міжнародних спорів налічує далеко не таку кількість справ, але ж суми вимог у кожному кейсі можуть варіюватися від кількох мільйонів до кількох мільярдів доларів», – розповіла заступник Міністра юстиції.

  Разом із тим, як повідомила Валерія Коломієць, не менш важливою справою розпочнеться для України і наступний, 2022 рік. Так, вже 26 січня у Страсбурзі відбудеться надважливе для нашої держави, її безпеки та захисту прав людини на території нашої країни слухання у справі «Україна та Нідерланди проти Російської Федерації».