В амбулаторії на Київщині встановлено сучасну фотовольтаїчну електростанцію, яка дозволить економити витрати на електроенергію. Йдеться про комплект з сонячних панелей, інверторів та акумуляторних батарей. Обладнання встановили у Центрі первинної медико-санітарної допомоги Боярської міської ради. Фотовольтаїчні панелі потужністю 15 кВтпік (29 модулів) встановлено на даху амбулаторії, а решту обладнання – мережеві та гібридні інвертори, акумуляторні батареї – у приміщенні.
Центр ПМСД у Боярці надає медпослуги понад 30 тисячам пацієнтів з навколишніх громад. На сьогодні у медзакладі функціонує цілодобовий пункт невідкладної медичної допомоги, колцентр, лабораторія, встановлено холодильне обладнання для зберігання вакцини.
«Створення умов для стабільної та безперебійної роботи медзакладів в умовах можливих перебоїв з електропостачанням залишається пріоритетним для Міністерства. Наявність фотовольтаїчної електростанції (ФЕС) дозволить медзакладу використовувати сонячну енергію як джерело живлення, а також накопичувати її. Загалом такі електростанції встановлюються у 130 медзакладах «первинки» у 18 областях», — зазначив заступник Міністра охорони здоров'я України – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін під час огляду амбулаторії.
Встановлення фотовольтаїчної електростанції дозволить медзакладу економити видатки на електроенергію та спрямувати їх на інші потреби амбулаторії. Постачання та встановлення ФЕС для закладів охорони здоровʼя відбувається у межах спільного проекту Міністерства охорони здоров’я та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine).
Загалом фотовольтаїчні електростанції отримають 130 закладів «первинки» у Волинській, Рівненській, Житомирській, Вінницькій, Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій, Київській, Чернігівській, Черкаській, Сумській, Кіровоградській, Полтавській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областях. Наразі вже пʼять обʼєктів готові та ще три перебувають у процесі монтажу.
За алгоритмом, живлення відбуватиметься завдяки електричній енергії, яку генеруватимуть фотовольтаїчні панелі. Надлишок виробленої енергії накопичуватиметься в акумуляторних батареях та використовуватиметься у час, коли генерації від фотовольтаїчних панелей буде недостатньо. Існує варіант заряджання акумуляторних батарей від зовнішньої мережі або бензинового чи дизельного генератора у зимовий час та у випадку відсутності зовнішньої мережі. Це можливо завдяки наявності у системі гібридних інверторів.
Додатково
У рамках спільних проектів Міністерства охорони здоров’я та Світового банку центрам первинної медико-санітарної допомоги по всій території України у 2024 році передано 75 електроавтомобілів та 175 позашляховиків для надання меддопомоги у віддалених населених пунктах. Зокрема, медики проводять патронажні огляди новонароджених, виїжджають до малорухливих пацієнтів тощо. Крім того, для безперебійного електроживлення було закуплено 769 генераторів.