Безоплатні щеплення проти 10 інфекційних хвороб входять до календаря профілактичних щеплень. Зокрема, дитина має отримати щеплення проти таких захворювань, як туберкульоз, гепатит B, кір, епідемічний паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та хіб-інфекція. Усі вакцини за цим календарем в Україні є безоплатними для дітей, також передбачена безоплатна ревакцинація проти дифтерії та правця для дорослих.
Якщо графік вакцинації порушено (наприклад, якесь зі щеплень для дитини пропущене), це не значить, що треба розпочинати курс імунізації спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені щеплення якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу. Тож зверніться до терапевта, сімейного лікаря чи педіатра — спеціаліст допоможе вам скласти індивідуальний графік щеплень.
Показник охоплення щепленнями — це один з найважливіших критеріїв відстеження безпеки громадського здоров’я. Станом на 1.12.2024 року в Україні щеплення отримали:
Проти гепатиту В — 83,2 % дітей (від 100 % річного плану).
Проти туберкульозу — 82,5 % дітей (від 100 % річного плану).
Проти ХІБ-інфекції:
– діти до 1 року — 90,8 % (від 100 % річного плану),
– однорічні діти — 88,9 % (від 100 % річного плану).
Проти кору, паротиту, краснухи:
– однорічні діти — 86 % (від 100 % річного плану),
– 6-річні діти — 77,1 % (від 100 % річного плану).
Проти дифтерії, правця:
– діти до 1 року — 83,3 % (від 100 % річного плану),
– діти віком 18 міс. — 81 % (від 100 % річного плану),
– 6-річні діти — 71,9 % (від 100 % річного плану),
– 16-річні діти – 74 % (від 100 % річного плану).
Проти кашлюку:
– діти до 1 року — 83,3 % (від 100 % річного плану),
– діти віком 18 міс. — 81 % (від 100 % річного плану).
Проти поліомієліту:
– діти до 1 року — 82,5 % (від 100 % річного плану),
– діти віком 18 міс. — 81,2 % (від 100 % річного плану),
– 6-річні діти — 76,9 % (від 100 % річного плану),
– 14-річні діти — 72,9 % (від 100 % річного плану).
Записати дитину на щеплення батьки можуть у сімейного лікаря або в будь-якому закладі охорони здоров’я, який надає послуги з імунізації. Також під час огляду у педіатра чи сімейного лікаря можна перевірити вакцинальний статус дитини та надолужити пропущені щеплення.
Нагадаємо, що дозволяється одночасне введення кількох вакцин або використання багатокомпонентних (тих, які захищають від кількох хвороб). Адже віруси, що містяться у вакцинах, значно ослаблені й не можуть перевантажити імунну систему.
Ще у серпні за ініціативи Міністерства охорони здоров’я Центр громадського здоров’я та обласні центри контролю і профілактики захворювань (ЦКПХ), за підтримки ВООЗ та ЮНІСЕФ, почали додаткові заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця. Дорослим рекомендована ревакцинація кожні 10 років після останнього щеплення за календарем у 16 років. Так, першу ревакцинацію проводять у 26 років і далі що 10 років. Вакцинація — безоплатна, зробити її можна у пунктах щеплень у лікарнях країни, попередньо записавшись у сімейного лікаря.
Зокрема, дітям, які пропустили планові щеплення за Національним календарем профілактичних щеплень, та дорослим, які не отримали ревакцинацію, медики нагадують про важливість щеплень та запрошують на вакцинацію. У віддалених громадах та містах працюють вакцинальні бригади, які проводять здебільшого ревакцинацію дорослого населення. За чотири місяці діти та дорослі надолужили 890 900 пропущених раніше щеплень.