• In English
 • Уряд вимагає від НАК «Нафтогаз України» провести анбандлінг компанії за моделлю, визначеною у липні 2016 року
  Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 16 травня 2019 року о 16:30

  Уряд України наполягає і вимагає від НАК «Нафтогаз України» ухвалити і реалізувати необхідні рішення, які дозволять завершити процес анбандлінгу державної компанії до кінця поточного року за моделлю, ухваленою ще у липні 2016 року і заснованою на зобов’язаннях України перед Європейським енергетичним співтовариством. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Координаційної ради з питань проведення реформ у паливно-енергетичному комплексі.

  Він наголосив, що обрана у 2016 році модель анбандлінгу враховує всі вимоги міжнародних партнерів України і не потребує ані внесення змін до законодавства, ані будь-яких інших дій, які можуть так чи інакше затримати процес розділення НАК «Нафтогаз України». Разом з тим ефективний анбандлінг стане запорукою формування незалежного і сертифікованого за європейськими вимогами оператора української газотранспортної системи. Існування і робота такого оператора дозволить посилити позиції і роль України в переговорному процесі з Російською Федерацією щодо продовження транзиту і збереження української газотранспортної системи з 2020 року.

  «Одне з завдань, яке я поставив перед керівництвом НАК «Нафтогаз України» в липні 2016 року, а згодом і Наглядовою радою компанії, - повноцінно реалізувати ухвалені рішення щодо анбандлінгу, які дають можливість отримати сертифікованого оператора ГТС з повним виконанням зобов’язань по Третьому енергопакету, - сказав Володимир Гройсман. - В силу різних обставин можу констатувати, що робота НАК «Нафтогаз України» по цьому питанню не зазнала успіху. Багато було розмов і питань, але рішень, які були б прийняті в рамках виконання завдань Уряду, «Нафтогаз України» так і не схвалив. Модель анбандлінгу OU – найбільш прийнятна і єдина, яка може бути реалізована до кінця 2019 року. Сьогодні вже травень. З липня 2016 року «Нафтогаз України» втратив багато часу щодо досягнення (поставлених тоді) цілей».

  Прем’єр-міністр наголосив, що сьогодні не існує жодних перепонів, передусім юридичного характеру, які могли б затримувати анбандлінг «Нафтогазу України» за визначеною моделлю. З цією позицією погодилися учасники Координаційної ради – урядовці, представники енергодиректорату Європейської Комісії, Світового банку, голови представництв міжнародних фінансових організацій. Вони також відзначали, що негайно потрібно розпочати процес передачі активів до оператора ГТС, відповідно до затвердженого Урядом плану, а також залучення міжнародних партнерів до спільного управління газотранспортною системою.

  Довідково

  Питання формування незалежного оператора ГТС обговорюється Координаційною радою з питань реформ паливно-енергетичного комплексу не вперше. Так, рік тому, у травні 2018 року, під час аналогічного засідання Голова ради – Прем’єр-міністр Володимир Гройсман зазначав, що політика України щодо ГТС має бути максимально прозорою і зрозумілою для партнерів.

  За його словами, головна мета енергореформ – це створення прозорого ринку всередині держави і забезпечення наших транзитних можливостей. Саме тому питання функціонування ГТС, як незалежної структури постачання газу до європейських споживачів, постає в новому форматі. «З 2020 року маємо побудувати нову систему управління ГТС – надійно і стабільно. Ми це можемо забезпечити», - зазначав Глава Уряду.

  Уряд вимагає від НАК «Нафтогаз України» провести анбандлінг компанії за моделлю, визначеною у липні 2016 року