• In English
 • Уряд схвалив документ, який дасть змогу ТЕЦ адаптуватися в новому ринку електричної енергії
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 18 квітня 2018 року о 17:04

  Кабінет Міністр України затвердив Порядок надання тимчасової підтримки виробників, що здійснюють комбіноване виробництво електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралях. Це документ, який мав розробити і затвердити Уряд у відповідності до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії».

  Порядок надання тимчасової підтримки ТЕЦ почне діяти з 1 липня 2019 року, коли запрацює нова модель лібералізованого енергоринку України, яка матиме європейську формулу та буде складатися із таких сегментів оптового ринку, як:

  • ринок двосторонніх договорів;
  • ринок «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку;
  • балансуючий ринок;
  • ринок допоміжних послуг.  

  Оскільки у всіх теплоелектроцентралей тариф на виробництво електричної енергії значно вищий, ніж у інших видів генерації, є ризик, що після запуску нового ринку електроенергії, ТЕЦ об’єктивно не в змозі будуть конкурувати з іншими учасниками ринку.

  «Тому їм, а ТЕЦ в основному забезпечують населення країни теплом та гарячою водою і відіграють важливу соціальну роль в опалювальному сезоні, забезпечується перехідний період – до 2025 року – з можливістю отримати підтримку та задіяти необхідні заходи для зниження собівартості своєї продукції», - коментує Віце-прем’єр-міністр України Володимир Кістіон.  

  За його словами, підтримка надаватиметься не з Державного бюджету, а оператором системи передачі, який прийде на заміну ДП «НЕК Укренерго», за погодженням з  НКРЕКП.

   Рішення про надання тимчасової підтримки прийматиметься спеціально утвореною Комісією індивідуально для кожного виробника у разі (стаття 12.2 ЗУ «Про ринок електричної енергії»):

  • якщо вища за ринкову ціну собівартість виробництва електричної енергії теплоцентраллю;
  • якщо відсутні альтернативні  джерела теплової енергії;
  • якщо існуватимуть техніко-економічні обґрунтування, розроблені за результатами аудиту технічного стану теплоелектроцентралі, щодо доцільності реконструкції або модернізації порівняно з будівництвом нових альтернативних джерел теплопостачання;
  • якщо будуть техніко-економічні обґрунтування щодо доцільності реконструкції або модернізації теплоелектроцентралі для ОЄС України.

  Для того, щоб отримати таку підтримку, ТЕЦ обов’язково повинні будуть провести аудит технічного стану теплоелектроцентралі та взяти на себе зобов’язання модернізувати своє виробництво.

  В Уряді розраховують, що напрацьований механізм підтримки дозволить ТЕЦ поступово адаптуватися в новому ринку електричної енергії, знизити собівартість своєї продукції шляхом комплексної модернізації виробництва й забезпечувати протягом всього цього періоду безперебійне теплопостачання населенню країни.