Кабінет Міністрів України планує вдосконалити механізм підготовки урядових законопроектів і прагне збільшити їх частку в загальному обсязі законопроектів, що виносяться на розгляд до Верховної Ради.
Про це заявив Міністр Кабінету Міністрів України Олександр Саєнко на міжнародній конференції «Покращення методології, практики та якості законодавчого процесу та законотворчості в Україні», яка відбулась сьогодні у Києві.
«На нашу думку, для України потрібно знайти найкращу модель, яка дала б можливість забезпечити якість законодавства, що відповідає європейським стандартам та задовольняє потреби суспільства», - сказав Олександр Саєнко.
Він окреслив основні проблеми процесу законотворчості в Україні. Зокрема, це занадто деталізоване законодавство, що призводить до надмірного мікроменеджменту адміністрації та необхідності внесення частих змін. Серед проблем він також назвав слабкість процесу аналізу політики.
«Уряд вимагає від міністерств 12 різних видів оцінок відповідності (фінансова оцінка, гендерна, європейська, антикорупційна та ряд інших). Водночас ця аналітика, як і консультації з громадськістю є часто заформалізованими», - зазначив Міністр.
Ще однією проблемою він назвав «певну «диктатуру» юристів та юридичної дискусії», коли під час обговорення законопроектів на засіданнях урядових комітетів замість обговорення стратегічних питань формування політики в тій чи іншій сфері відбувається дискусія юристів міністерств щодо нормопроектувальної техніки.
Олександр Саєнко зазначив, що Уряд реалізує низку заходів щодо покращення процесу формування політики. Зокрема, Уряд разом з експертами Європейського Союзу розробляє зміни до Регламенту Кабінету Міністрів, що фокусуються на суті політики, аналізі проблем, прогнозі впливів та результатів в процесі підготовки законопроектів та актів Уряду. Також передбачається диференціація вимог до різних типів актів та посилення вимог до обґрунтування суттєвих політичних рішень.
За словами Міністра, заходи, які робить Уряд в рамках реформи системи державного управління, зокрема, створення директоратів в міністерствах, позбавлення міністерств невластивих повноважень, дозволяє створити більш чітку відповідальність за сфери політики, приділити більше уваги роботі над її формуванням.
Олександр Саєнко, крім іншого, повідомив, що в 10 пілотних міністерствах вже відібрано майже 400 фахівців з питань реформ, робота яких буде зосереджена саме на цих питаннях.