• In English
 • Управління державними фінансами, фінансові ринки, боротьба з відмиванням грошей: які реформи у фінансовій сфері передбачені у Плані для Ukraine Facility
  Міністерство фінансів України, опубліковано 20 березня 2024 року о 15:51

  Сьогодні Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль передав План України для Ukraine Facility Президенту Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн під час зустрічі в Брюсселі. На початку цього тижня План було затверджено Урядом України. Це конкретний перелік структурних реформ та заходів, які сприятимуть стійкому розвитку економіки України, “зеленому” переходу, цифровій трансформації та європейській інтеграції. 

  Окрім того, План є інструментом для отримання Україною фінансової допомоги протягом 2024-2027 років. Бюджетна підтримка в рамках Ukraine Facility надаватиметься за результатами виконання щоквартальних індикаторів Плану. Перед здійснення квартальних виплат, Єврокомісія перевірятиме виконання передбачених у Плані індикаторів, а також відсутність змін щодо вже проведених реформ.

  План розроблявся за стандартами та вимогами ЄС в постійних консультаціях з Єврокомісією. Значна частина передбачених реформ узгоджується з іншими програмами підтримки МВФ, Світового банку, а також євроінтеграційними завданнями тощо. 

  Міністерство фінансів України відповідальне за три напрями Плану: управління державними фінансами, боротьбу з відмиванням грошей і фінансові ринки. Мінфін також є співвиконавцем у розділах управління державними активами, людський капітал, бізнес-середовище, децентралізація та регіональна політика, транспорт, агропродовольчий сектор, управління критично важливим матеріалами. 

  Реформування системи управління державними фінансами спрямовано на удосконалення управління доходами, державними фінансами, державним боргом, публічними інвестиціями, системи аудиту та фінансового контролю. Реформи у цій сфері визначаються трьома комплексними стратегічними документами: Стратегія реформування системи управління державними фінансами на 2022-2025 роки, Національна стратегія доходів до 2030 року та Середньострокова стратегія управління державним боргом на 2024-2026 роки. Усі заходи мають на меті підвищення макроекономічної та фінансової стійкості України, забезпечення ефективного використання державних коштів, наближення до стандартів Європейського Союзу та сприяння сталому зростанню.

  У сфері боротьби з відмиванням грошей, у частині відповідальності Міністерства фінансів, зусилля будуть зосереджені на приведенні українського законодавства у відповідність до законодавства ЄС та стандартів FATF, у тому числі щодо цільових фінансових санкцій, фінансових розслідувань. Зокрема, реформи передбачають створення єдиного реєстру банківських рахунків, що суттєво покращить процес запобігання та протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. 

  У напрямі реформування фінансового сектору Міністерство фінансів працюватиме над впровадженням комплексних заходів для зниження державної частки у банківському секторі. Ключовим етапом має стати затвердження нової Стратегії банків державного сектору, після чого будуть розроблені стратегії для кожного держбанку окремо. Також Мінфін у співпраці з іншими інституціями відповідальний за напрацювання кроків для вирішення проблеми непрацюючих кредитів.  

  Зазначимо, що План набуде чинності після його затвердження Європейською Комісією.