• In English
 • Українські публічні закупівлі мають динамічно екологізуватися з урахуванням світових тенденцій
  Міністерство екології та природних ресурсів України, опубліковано 20 липня 2021 року о 18:39

  Про це йшлося на онлайн семінарі «Сприяння сталим публічним закупівлям та екологічному маркуванню в Україні. Пріоритетні для СПЗ категорії товарів, робіт та послуг», що проходив у рамках програми EU4Environment.

  У ЄС сталі публічні закупівлі розглядають як інструмент для успішного виконання нового порядку денного – Європейського зеленого курсу. Більш того, тут планують здійснити перехід від добровільного застосування замовниками зелених закупівель до впровадження мінімальних обов’язкових критеріїв для них.

  В Україні практика встановлення екологічних вимог при здійсненні державних закупівель теж існує.

  Руслан Стрілець, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів відмічає: "З моменту підписання Угоди про Асоціацію Україна – ЄС українське законодавство стрімко реформується. Суттєвих змін зазнала і система державних закупівель. Оновлений у 2019 році Закон про публічні закупівлі дозволяє замовнику закуповувати більш безпечні та екологічні товари, роботи чи послуги. Використавши цю можливість, кожна організація може внести свій вклад в реалізацію державної екологічної і кліматичної політик".

  Водночас, світовий досвід демонструє і більші можливості та економічну доцільність таких зелених інвестицій.

  «Минулого року ми відвідали одну зі шкіл в Київській області, реконструкція якої відбувалася за принципами сталих зелених закупівель. Звичайно, будівництво більш енергоефективної і екологічної школи може бути дорожчим за кошторисом. Але, це у подальшому компенсується зменшенням витрат на утримання закладу – на енергію, воду та інші ресурси», - зауважив Руслан Стрілець.

  Крім того, серед суттєвих переваг – запобігання хронічним захворюванням дітей, пов’язаним з якістю матеріалів у приміщеннях для навчання, а ще – менші викиди парникових газів та інших забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

  За словами Руслана Стрільця, Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища до 2025 року містить заходи, спрямовані на підтримку екологізації різних галузей економіки і сферу публічних закупівель. Це один з КРІ, які стоїть перед Міндовкіллям.

  Завдяки проектам технічної підтримки Міністерство посилює національний експертний потенціал та розробляє нові інструменти для замовників, які необхідні для застосування екологічних критеріїв у різних галузях виробництва та до різних категорій продукції.