• In English
 • Україна стала співініціатором створення морських природоохоронних районів в Антарктиці

  Україна стала співініціатором створення морських природоохоронних районів в Антарктиці. Про це заявила заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук під час віртуальної зустрічі високого рівня 29 вересня 2021 року під головуванням Комісара ЄС з питань довкілля, морської політики та рибальства Віргініюса Сінкявичюса. Єврокомісар ініціював зустріч з країнами-членами Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики, щоб напередодні 40-го засідання Комісії обговорити питання створення морських природоохоронних районів у Східній Антарктиці, морі Веддела та уздовж Антарктичного півострова.

  “Україна висловлює повну підтримку ініціативам створення морських охоронюваних районів у Східній Антарктиці, у морі Веддела та довкола Антарктичного півострова, і приєднується у якості співініціатора створюваних районів”, - повідомила Ірина Ставчук.

  За словами заступника Міністра з питань євроінтеграції, Україна готова долучитись до організації та проведення спільних експедиційних досліджень у Східній Антарктиці і запрошує науковців інших країн долучатися до спільних досліджень. Вже починаючи з антарктичного літа 2022-2023 років, у дослідженнях можна використовувати нещодавно придбане Національним антарктичним науковим центром науково-дослідне судно «Джеймс Кларк Росс» – колишнє судно Британської Антарктичної Служби.

  Ірина Ставчук повідомила, що українські науковці вже підготували проект створення природоохоронного району довкола станції «Академік Вернадський», у районі Аргентинських островів. Він включає морський і суходольний компоненти та стане частиною великого охоронного району довкола Антарктичного півострова, а наразі стане моніторинговим полігоном для відстежування швидких змін у екосистемі Південного океану, викликаних змінами клімату.

  Єврокомісар Віргініюс Сінкявичюс зауважив: “На цій зустрічі високого рівня ми підтверджуємо прагнення ЄС зберегти багате і вразливе морське життя Південного океану. Адже зараз як ніколи необхідно вжити заходів, щоб змінити ситуацію, оскільки втрата біорізноманіття та зміна клімату безпрецедентними темпами впливають на безцінні екосистеми. Багато країн по всьому світу вже визнали цю необхідність і стали співзасновниками нових морських заповідних територій, але нам потрібна підтримка всіх членів Комісії”.

  Нагадаємо, що 28 квітня 2021 року Єврокомісар Віргініюс Сінкявічюс провів першу зустріч міністрів, на якій приєдналися нові члени та виступили як прихильники пропозиції створення морських природоохоронних районів у Східній Антарктиці, морі Веддела та уздовж Антарктичного півострова. Тому в умовах нинішньої кризи втрати біорізноманіття та зміни клімату, ЄС знову закликає всіх членів Комісії вжити рішучих заходів щодо збереження унікального та багатого біорізноманіття та екосистем Південного океану.