• In English
 • Україна підтвердила прихильність щодо завершення переговорів з рибальських субсидій в СОТ
  Міністерство економіки України, опубліковано 16 липня 2021 року о 16:00


  15 липня у Світовій організації торгівлі відбулося онлайн-засідання Комітету з торговельних переговорів на рівні міністрів, присвячене переговорам з рибальських субсидій. Засідання проводилося під головуванням Генерального директора Нгозі Оконджо-Івеали та за участю міністрів та високопосадовців з понад 100 членів СОТ, в тому числі з України.

  Захід організовано з метою наближення позицій членів та підготовки остаточного тексту угоди з питань скасування (обмеження) субсидій у галузі рибальства до 12-ї Конференції міністрів СОТ, яка відбудеться 30 листопада – 3 грудня 2021 року.

  Для сприяння членам у досягненні консенсусу голова Переговорної групи СОТ з правил торгівлі Сантьяго Вілс напередодні розповсюдив та представив проект консолідованого тексту (TN/RL/W/276/Rev.1), розроблений з урахуванням результатів попередніх етапів переговорів. При цьому, як зазначив голова, вказаний проект не завдає шкоди позиціям членів з того чи іншого питання та не відображає позиції усіх членів.

  Під час засідання представники членів СОТ виголосили позиції стосовно перспектив досягнення прогресу у переговорах з рибальських субсидій та пріоритетів у розробці спеціального і диференційного режиму для країн, що розвиваються, та найменш розвинених країн.

  Голова української делегації, заступник Міністра економіки України – Торговий представник України Тарас Качка у своєму виступі підтвердив прихильність України завершенню переговорів до 12-ої Конференції міністрів. Він підкреслив важливість успіху в переговорах у контексті досягнення Цілей сталого розвитку, що впливають на торгівлю, та необхідність продемонструвати здатність вирішувати питання, які стосуються сталого розвитку нашої планети.

  «СОТ має стати ексклюзивним форумом для вирішення торговельних аспектів не тільки в галузі рибальства, а й кліматичної політики і у цьому зв'язку необхідно продемонструвати світу можливість досягнення консенсусу. Підхід, за яким угода спирається на правову архітектуру інших документів міжнародного права, може стати керівним елементом для більш довгої стратегії розвитку СОТ», - відзначив Тарас Качка.

  Крім того, заступник Міністра зазначив, що спеціальний та диференційний режим є невід'ємною частиною права СОТ, і, відповідно, майбутня угода має передбачати його для країн, які розвиваються, та найменш розвинених країн. При цьому, як зауважив голова української делегації, важливо віднайти системне рішення щодо критеріїв, які будуть застосовуватися.

  Члени СОТ заявили про готовність виявляти гнучкість у переговорах для подолання розбіжностей, які існують на даному етапі. Було також наголошено на тому, що забезпечення сталого розвитку рибних запасів має залишатися головною метою під час розробки угоди.

  Довідково

  Прийняття членами СОТ Угоди про скасування (обмеження) субсидій у галузі рибальства, сприятиме виконанню Цілей сталого розвитку, що забезпечить зменшення загальних обсягів субсидій для галузі рибальства, які негативно впливають на стан світових запасів живих морських біоресурсів, та сприятиме збереженню і раціональному використанню океанів, морів і морських ресурсів в інтересах сталого розвитку.

  За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) у 2017 році 34,2% рибних запасів оцінювалися як такі, що знаходяться на біологічно нестабільному рівні (переловлюються), а 65,8% становили запаси, що експлуатуються в межах рівня біологічної стійкості (з них 59,6% на максимальному рівні).

  Переговори з рибальських субсидій у СОТ є частиною раунду багатосторонніх переговорів «Доха-розвиток», започаткованого у 2001 році. Намір заборонити субсидії для рибного господарства, які шкодять стану рибних запасів, зафіксовано у завданні 14.6 Цілей сталого розвитку ООН та Рішенні міністрів СОТ, ухваленому на 11-й Конференції міністрів у 2017 році (WT/MIN(17)/64).

  Більше інформації про переговори з рибальських субсидій за посиланням: https://cutt.ly/omAnf3g.