• In English
 • Україна сформує власний досвід розміновування земель, завдяки використанню новітніх технологій, що прискорять процес, − Денис Башлик

  Сьогодні відбулася онлайн-зустріч «Аграрний бізнес та розмінування земель: виклики та перспективи» з компаніями-членами Європейської бізнес асоціації, профільними міністерствами, Укроборонпромом, представниками бізнесу, стейкхолдерами та агровиробниками. У заході взяв участь заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик.

  Учасники обговорили план заходів щодо розмінування земель сільськогосподарського призначення, перебіг виконання вже розпочатих робіт з гуманітарного розмінування в окремих регіонах України, нормативно-правову базу цього процесу, його алгоритми, етапи, типи забруднень, перспективи та фінансові можливості щодо залучення приватних та міжнародних операторів, зокрема для агросектору, технології та інновації в галузі розмінування земель, ціноутворення, основні потреби станом на зараз тощо.

  «На жаль, в Україні склалася унікальна ситуація, за якої ми не можемо послуговуватися міжнародним досвідом. Адже навіть ті території, які зараз визначаються як такі, що потребують обстеження на наявність вибухонебезпечних предметів, – за площею вже перевищили три Хорватії. Це для розуміння масштабу проблеми», − пояснив Денис Башлик.

  Він додав, що на сьогодні пріоритетним планом визначено наявність 470 тис. га потенційно забруднених вибухонебезпечними предметами земель. Водночас є усвідомлення того, що посівна вже обігнала цей процес. Тому на міжвідомчій робочій групі, яка координується Мінекономіки, визначили певну пріоритетність щодо земель. Насамперед, поставивши землі, які використовуються для вирощування овочевих культур, адже усі розуміють усі складнощі імпорту, і як це вплине на ціни для споживачів, друга черга – рілля та зернові культури, третя – усі інші несільськогосподарські землі, які використовуються для с.-г. призначення або перелоги, пасовища та інші. Наразі заходи з обстеження з метою подальшого розмінування земель тривають, інформацію щодо щільності забруднення та категорій економічної доцільності готують територіальні громади та подають її до обласної військової адміністрації.

  «Для того, аби прискорити перший етап нетехнічного обстеження земель, сьогодні Мінекономіки разом з Мінагрополітики та програмою ПРООН проводять пілот у Київській області. Це дасть змогу використовувати новітні дрони, що може значно прискорити загальний процес розміновування. Потрібно чітко розуміти, що цифра 470 тис. га – це ті землі, які, перш за все, потребують якісного обстеження на наявність вибухонебезпечних предметів, не обов’язково одразу розміновування», − зауважив заступник Міністра та додав, що наразі вже ведуться переговори з міжнародними партнерами, аби вони допомогли Україні у цьому складному і злободенному процесі, адже часу лишається обмаль, а земля має працювати вже зараз.