• In English
 • Україна працюватиме з партнерами над тим, щоб кошти Ukraine Facility можна було швидше залучити для відновлення енергетики, — Олексій Соболев
  Міністерство економіки України, опубліковано 05 червня 2024 року о 09:32

  Питання розвитку розподіленої енергогенерації та посилення енергетичної безпеки країни обговорювались на нараді за участі бізнесу, представників державної та регіональної влади в Києві 4 червня 2024 року.

  У заході, ініційованому Міністерством економіки, взяли участь представники Мінекономіки, Міненерго, Міндовкілля, Укренерго, Нацбанку, обласних адміністрацій, Федерації роботодавців України, галузевих об’єднань, банків та підприємств.

  Удари агресора по об'єктах електроенергетики призвели до втрати Україною до 9 ГВт потужностей та виникнення істотного дефіциту електроенергії. Прискорити відновлення енергопотужностей країни та одночасно забезпечити більшу стійкість системи електроенергетики може розвиток розподіленої генерації та резервного енергопостачання. Зокрема, йдеться як про альтернативну генерацію, так і про балансуючі потужності — невеликі електростанції на біопаливі, високоманеврові електростанції, що працюють на газі, системи накопичення енергії тощо.

  Як зазначалося під час наради, держава прагне створити максимально сприятливі умови для бізнесу, який реалізує проекти розподіленої генерації. Так, скорочено терміни видачі та погодження технічних умов для приєднання до електромереж, зменшено кількість документів, які потрібно для цього подати, скасовано зайві інструменти регулювання, як, наприклад, оцінка впливу на довкілля. Готується законопроект щодо звільнення від оподаткування імпорту обладнання для електрогенерації.

  Серед ключових питань, що порушував під час наради бізнес, – доступ до фінансових ресурсів, необхідних для реалізації проектів розподіленої генерації.

  «Один з інструментів, який зарекомендував себе дуже гарно і який держава може запропонувати бізнесу, – пільгове кредитування за програмою 5-7-9. Наразі Уряд готує рішення щодо розширення цієї програми на проекти розподіленої генерації. Це до 150 мільйонів гривень кредиту на пільгових умовах, що достатньо для реалізації невеликих проектів. Водночас ми працюватимемо з нашими партнерами з ЄБРР та Європейським інвестиційним банком над тим, щоб швидше залучити кошти Ukraine Facility на відновлення енергетики», - зазначив заступник Міністра економіки Олексій Соболев.

  Як відзначалося на нараді, своєю чергою, муніципальна влада може реалізувати власні проекти зі збільшення наявних енергопотужностей теплокомуненерго за допомоги державно-приватного партнерства.

  Також під час наради порушувались питання страхування воєнних ризиків, рішень, які дозволять комерційним банкам активніше кредитувати проекти розподіленої генерації, тощо.