• In English
  • У Житомирі відкрили Центр захисту та соціально-психологічної підтримки – Барнахус
    Міністерство юстиції України, опубліковано 30 травня 2023 року о 08:55

    Заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук взяв участь у відкритті вже шостого в Україні Центру захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства, Барнахус.

    Такі центри надають комплексну соціальну, психологічну, правову, медичну й інші види допомоги та послуги дітям – потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством. Вони дозволяють проводити допити або опитування дітей у дружньому до них середовищі і таким чином запобігти подальшому травмуванню неповнолітніх під час процесуальних дій.

    Олександр Банчук, зауважив, що, як показав досвід роботи центрів в інших містах та областях, впровадження та діяльність Барнахусів стикається з низкою проблем, які необхідно враховувати та вирішувати під час реалізації проєкту. Зокрема це:

    подальша психологічна підтримка дітей, які постраждали або стали свідками насильства, після закінчення процесуальних дій;

    недостатня інформованість суддівського корпусу та батьків або законних представників дитини щодо Барнахусів. Іноді цей недолік дається взнаки у вигляді незадовільнення клопотань з боку суддів щодо проведення слідчих дій у центрах, або відмови представників дитини на її перевезення у центр;

    неузгодженість на місцевому рівні щодо надання медичної допомоги у центрах;

    питання фінансового відшкодування перевезення постраждалих/свідків до центрів і з них з віддалених населених пунктів.

    «Я сподіваюсь, що зазначені проблеми стануть темою для обговорення серед усіх зацікавлених сторін, а вже отриманий досвід буде врахований під час роботи Центру в Житомирі і цих недоліків вдасться уникнути», - зазначив Олександр Банчук.

    Керівниця програми захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Джин Чой, підкреслила, що відкриття таких центрів є надважливим, особливо під час війни, оскільки саме зараз 100% українських дітей таким чи іншим чином є постраждалими від війни і потребують захисту та підтримки. Водночас, відкриття ще одного центру наочно демонструє високий рівень координації між усіма відомствами, які задіяні у процесах юстиції щодо дітей, міжнародними партнерами та неурядовими організаціями, а також комплексний підхід до реалізації проекту.

    Довідково

    Впровадження такої моделі почалось в 2020 році і станом на кінець травня такі центри вже працюють у Вінницький, Тернопільській, Чернівецькій, Житомирській областях, а також у Києві. На жаль,  через війну діяльність центру у Миколаєві було тимчасово призупинено.

    Проект «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства» імплементується "Право на здоров'я" ("Право на здоров'я" (HealthRight International) в Україні) за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні (UNICEF Ukraine) та у співпраці з МКР.

    Протягом останніх декількох років МКР активно працює над впровадженням в Україні моделі Барнахус, і зараз, під час війни, цей процес набув особливого значення. Діяльність Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх підтримується UNICEF Ukraine.