• In English
 • У Тернопільській області розроблена дорожня карта реформування системи інституційного догляду та виховання дітей
  Міністерство соціальної політики України, опубліковано 21 травня 2019 року о 14:36

  У рамках проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що здійснюється Міністерством соціальної політики України за підтримки Світового банку, 14-15 травня 2019 року у м. Києві відбувся семінар-нарада для членів Міжвідомчої робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей при Тернопільській обласній державній адміністрації. На нараді обговорювалися результати досліджень, проведених консультантом з реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області, та на їх основі сформовано «дорожню карту» додаткових заходів щодо попередження потрапляння дітей до інтернатних закладів.

  Учасники семінару погодилися, що підрозділи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Тернопільської області повинні взаємодіяти для попередження направлення дітей до інтернатних закладів. Було заплановано низку першочергових заходів, що сприятимуть підвищенню відповідальності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування за захист дітей, підтримку вразливих сімей з дітьми, зменшенню залежності від інституційного догляду та виховання:

  • Проведення протягом травня-червня поточного року 4-х зональних міжвідомчих семінарів з питань деінституціалізації, розвитку послуг для сімей з дітьми та механізмів прийняття рішень в найкращих інтересах дитини. Учасниками цього заходу будуть заступники голів райдержадміністрацій та міськвиконкомів, ОТГ, керівники районних, міських відділів освіти, соціального захисту, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, служб у справах дітей, районні педіатри, керівники центрів первинної медико-санітарної допомоги та представники неурядових організацій.
  • Здійснення моніторингу становища сімей та родинного середовища, дітей, які цілодобово утримуються в закладах інституційного догляду. Вивчення ситуації щодо здатності батьків виховувати своїх дітей та забезпечувати їхню безпеку і розвиток у випадку повернення з інтернатного закладу.
  • Перегляд порядку влаштування дітей до інституційних закладів обласної комунальної власності різного типу і підпорядкування на основі механізму гейткіпінгу (запобігання розміщення дітей в інтернатних закладах).
  • Робота в об’єднаних територіальних громадах з питань розвитку послуг. Спонукання громад до введення посади фахівця із соціальної роботи.
  • Підбір і підготовка професійних патронатних вихователів для вирішення проблеми тимчасового догляду за дитиною, яка потребує захисту.

  На наступних етапах, окрім продовження співпраці з органами влади, консультантом буде розроблено та здійснено супровід планів трансформації закладів інституційного догляду та виховання дітей.

  У травні 2019 року розроблена консультантом дорожня карта буде винесена на затвердження міжвідомчої робочої групи з реформування інтернатних закладів при Тернопільській ОДА для подальшого її впровадження в області (за підтримки консультанта).

  Довідково

  Протягом січня-квітня 2019 року Консультант проекту «Розробка та впровадження регіонального плану стосовно збільшення обсягів надання послуг з догляду на сімейній основі (реформування інтернатних закладів для дітей в Тернопільській області)» у співпраці з  органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування області і за участі неурядових організацій провів низку досліджень, зокрема щодо стану догляду та виховання дітей, які отримують послуги в інтернатних закладах області, причинах та механізмах потрапляння дітей до інституцій, наявності освітніх, медичних, соціальних, реабілітаційних  послуг для вразливих дітей, сімей з дітьми за місцем їх проживання тощо.

  Основні дані та висновки: в інституційних закладах області станом на 01.04.2019 року перебуває 2443 вихованця, з них – 51,1%  на цілодобовому перебуванні. Як свідчать результати дослідження, 520 дітей перебувають у цих закладах понад 3 роки, 92 % вихованців мають одного чи обох батьків, 8% - статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування. Середня вартість утримання однієї дитини в інтернатних закладах складає 79,6 тис. грн на рік, а в обласному спеціалізованому будинку дитини вартість утримання однієї дитини складає 254,2 тис. грн. В усіх інституційних закладах області працює 1732 працівників. З них 56% - це педагогічний та медичний персонал, решта – адміністративний та технічний. Водночас потенціал системи надання соціальних послуг (в тому числі, реабілітаційних), спрямованих на підтримку, супровід  вразливих сімей з дітьми, профілактику соціального сирітства, складає 113 надавачів. При цьому, більшість послуг зосереджена в обласному центрі чи в містах обласного підпорядкування. У системі надання соціальних послуг зайнято 2557 спеціалістів. Це у середньому 1 спеціаліст на 124 особи, які належать до вразливих категорій населення, що унеможливлює здійснення своєчасних та ефективних заходів з підтримки сімей з дітьми, що опинилися у складних життєвих обставинах. Проведені консультантом дослідження виявили, що на даний час в області недостатньо розвинуті послуги альтернативного сімейного догляду за дітьми, наприклад, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та сім’ї патронатних вихователів.