• In English
  • У рамках доопрацювання законопроекту «Про публічні консультації» відбулось обговорення його ключових положень
    опубліковано 12 жовтня 2019 року о 15:19

    Законопроект про публічні консультації – результат співпраці Секретаріату Кабінету Міністрів, Мін’юсту, експертів від громадянського суспільства і міжнародних організацій – закріплює важливі для України процедури залучення громадськості.

    Про це йшлося під час круглого столу «Законопроект про публічні консультації: демократичні стандарти відкритості у прийнятті рішень», організованого 11 жовтня 2019 р. спільними зусиллями Координатора проектів ОБСЄ в Україні, Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів #депком, Мін’юсту, Національного Демократичного Інституту та Офісу Ради Європи в Україні.   

    Відкриваючи захід, заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів Сергій Дехтяренко підкреслив важливість того, що у законопроекті визначається обов’язок суб’єктів владних повноважень залучати заінтересовані сторони та проводити консультації на усіх етапах формування та реалізації державної політики. «Це сприятиме прийняттю більш якісних державних рішень, які відповідають інтересам громадян», – зазначив Сергій Дехтяренко.

    Посол, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Генрік Вілладсен наголосив, що «публічні консультації сприяють підвищенню ефективності, прозорості та участі громадськості в процесі законотворчості та формування політики».

    Представники Мін’юсту Ярослава Кагляк та Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук виклали основні аргументи, якими керувалися члени урядово-громадської робочої групи, розробляючи законопроект про публічні консультації. Зокрема, йшлося про важливість надання громадянам можливості завчасно дізнаватися про проекти важливих рішень та висловлювати думку щодо них, а для суб’єктів владних повноважень – покращувати якість політики.

    Т.в.о. директора Національного Демократичного Інституту в Україні Натія Джикія представила присутнім результати громадського опитування, організованого НДІ, які підтверджують суспільний запит на впровадження ефективних інструментів публічних консультацій в Україні.  Натомість Володимир Кебало, керівник проекту Ради Європи «Сприяння участі громадян у демократичному процесі прийняття рішень в Україні» наголосив на важливості врахування принципів і стандартів громадської участі, відображених у документах Ради Європи.

    В обговоренні положень законопроекту про публічні консультації взяли участь експерти з громадського сектору, зокрема Олег Левченко, Максим Лациба, Олексій Орловський, Олександр Вінников, Олексій Коваленко, Софія Сакалош, Марко Скакун, Олеся Архипська, Наталія Величко, Віталій Гліжинський, Сергій Лобойко та ін. Свою думку щодо актуальності законопроекту також висловив народний депутат України Вадим Галайчук.

    Основні питання, що стали предметом обговорення, стосувалися необхідності більш ґрунтовного опрацювання ідеї проведення публічних консультацій народними депутатами України, доопрацювання положень, що стосуються форматів проведення консультацій, створення реєстру заінтересованих сторін, врахування результатів консультацій, наслідків непроведення консультацій та ін.  

    Нагадаємо, що винесений на обговорення законопроект про публічні консультації був розроблений в рамках реалізації в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». Оскільки він не був прийнятий Верховною Радою України попереднього скликання, наразі здійснюється доопрацювання його положень.