У Покровську Донецької області за кошти державної субвенції, розпорядником якої є Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, та місцевої громади придбано 9 квартир для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а також сучасне обладнання для Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Міністр Вадим Черниш в рамках робочої поїздки до Донецької області ознайомився з вдалими прикладами використання державної субвенції містом Покровськ. Місцевій громаді вдалося швидко пройти усі необхідні процедури та за два місяці придбати нове обладнання для ЦНАПу і 9 квартир для ВПО за принципом співфінансування – 50% кошти державної субвенції, 50% – кошти місцевого бюджету.
Оновлений ЦНАП в мікрорайоні Гірник значно розвантажить міграційну службу міста, тут видаватимуть біометричні паспорти та паспорти громадянина України.
“Наша перша мета – підтримати громади, які потерпають від наслідків збройної агресії. Але є частина людей, які перетинають лінію зіткнення з непідконтрольних територій і такі ЦНАПи мають бути поближче до лінії зіткнення. Потрібна ефективна мережа послуг, якою зможуть безперешкодно користуватися, в тому числі, наші громадяни, які проживають зараз в жахливих умовах на окупованих територіях.
Це має єднати громаду. Тобто, це не лише сервіс для місцевих, або для ВПО, це – для кожного, і такі речі зміцнюють громаду. На придбання нового обладнання для ЦНАПу держава виділила 280 тис. грн, решту доклала місцева влада. Це спільні зусилля, але тут важливим чинником є саме активність громади і бажання вирішувати наявні проблеми. Це і пілотний проект, і принцип спільної відповідальності, і повага до людей, і демонстрація, що у нас є розуміння: що робити і як працювати”, – сказав Вадим Черниш.
За таким самим принципом співфінансування громада Покровська придбала 9 квартир за 2600 тис., які будуть передані у тимчасове користування ВПО.
“Нас цікавлять дві речі – швидкість забезпечення житлом та безпосередня зацікавленість громади вирішувати проблеми переселенців. Відповідно до Житлового кодексу, який не змінювався з часів УРСР, треба було знайти механізм, як надати житло швидко, без виснажливих змін до кодексів та інших нормативних актів. Хочу нагадати, що система, знайдена Міністерством та реалізована спільно з місцевою владою, не передбачає тривалих бюрократичних процесів безпосередньо до моменту заселення в квартири. Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу і виділив для здійснення пілотних проектів в минулому році невелику суму коштів для того, щоб подивитися, чи система спрацює. Вона спрацювала на прикладі Покровська, в тому числі, що свідчить про повагу і увагу місцевої влади до цих проблем. Міністерство не в праві і не збирається визначати критерії розподілу житла. Відповідно до нашої ідеї – це відповідальність місцевої влади. Вона повинна створити комісію, куди мають увійти всі зацікавлені особи, громадські організації, аби ухвалити спільне справедливе рішення”, – пояснив Міністр.
Також Вадим Черниш відвідав Покровський історичний музей та сучасну міську бібліотеку імені Т.Г. Шевченка, яка надає мешканцям міста весь спектр культурних послуг. Тут можна проводити найрізноманітніші заходи – від конференцій до музичних вечорів, занять йогою та навіть скайп-зв’яку з Пенсійним фондом – реалізовано спільний проект зручного спілкування консультантів ПФ з пенсіонерами.