• In English
 • У МОН відбулася нарада щодо запобігання поширенню агресивної субкультури серед підлітків
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 08 березня 2023 року о 14:53

  З метою припинення масових протиправних дій, аби застерегти дітей від необдуманих вчинків, для подолання конфліктів та формування толерантних стосунків серед представників різних субкультур сучасної молоді у Міністерстві освіти і науки України під головуванням заступника Міністра Віри Рогової відбулася всеукраїнська нарада.

  У зустрічі взяли участь понад 800 спеціалістів департаментів з питань позашкільної освіти та виховної роботи, фахівців інститутів післядипломної педагогічної освіти, керівників закладів позашкільної освіти та представники громадськості з усіх регіонів України.

  Заступник начальника Управління ювенальної превенції Національної поліції України Ярослав Шанько проінформував учасників про те, що наприкінці лютого – початку березня цього року правоохоронці не допустили конфліктів, адже затримали понад 700 учасників масового зібрання і передали їх ювенальній поліції. Більшість затриманих – неповнолітні. За такі дії передбачено як адміністративну (для батьків неповнолітніх), так і кримінальну відповідальність, яка настає з 14-ти років. Затримані називають себе учасниками «ПВК Рьодан». Під час наради посадовець розповів про успішні результати профілактичної роботи Національної поліції України, зокрема: виявлення адміністраторів та блокування телеграм-каналів, проведення профілактичних розмов щодо запобігання порушень громадського порядку тощо. Завдяки вдалим та оперативним діям ювенальної превенції Національної поліції України активність цього руху в Україні йде на спад.

  Учасники наради також ознайомилися з успішним досвідом профілактичної роботи із запобігання поширенню агресивної субкультури серед підлітків Державних центрів позашкільної освіти, органів управління освіти в регіонах у співпраці з Національною поліцією України та іншими партнерськими організаціями, методичними напрацюваннями Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти».

  Присутні погодилися, що освітянам необхідно з’ясувати першопричини, які спонукали підлітків приєднатися до небезпечних субкультур, та надати відповідну допомогу в подоланні цих причин; ознайомити учасників освітнього процесу із наявними молодіжними субкультурами, їхніми основними рисами, позитивним і негативним спрямуванням; з’ясувати сприятливу роль молодіжних субкультур у процесі адаптації і самоствердження юної особистості; провести заняття з елементами тренінгу «Всі ми – різні, всі ми – рівні», творчі дискусії на тему «Молодіжні субкультури: за і проти», «Вчимося бути толерантними», «Що спільного?», «Біла ворона», «Чарівне озеро»; створити колажі «Світ толерантності» і «Світ інтолерантності», «Риси толерантної особистості» тощо.

  Для того, щоб навчити дітей безпечної поведінки у виховній системі, закладу освіти необхідно систематично надавати увагу національно-патріотичному вихованню, культурі взаємостосунків школярів, методам ненасильницького спілкування тощо.

  Педагогам варто налагодити взаємодію з батьками, зокрема:

  • рекомендувати батькам звертати увагу на контент, який «споживає» дитина, й знати її інтереси;
  • разом з дитиною пройти базовий курс кібербезпеки й обговорити його;
  • слідкувати, чи нема у дитини різких перепадів настрою;
  • проводити більше часу з дітьми та вибудовувати довірливі стосунки;
  • звертати увагу на поведінку дітей, коло спілкування та способи проведення дозвілля.

  Батькам, у яких складна комунікація з підлітками, варто звернутись до практичного психолога закладу освіти, або, наприклад, до фахівців проекту Міністерства освіти і науки України та UNICEF «Поруч», де можна отримати безкоштовну допомогу з метою формування нових життєвих цінностей, розвитку вольових якостей, поліпшення взаємин дитини з батьками та ровесниками тощо.

  Нараду підготували фахівці відділу позашкільної освіти та виховної роботи під керівництвом генерального директора директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Міністерства Олега Єреська.

  Із презентаційними матеріалами наради можна ознайомитися за посиланням.

  Нагадаємо, заступник Міністра освіти і науки відвідала національно-патріотичний захід в ірпінському ліцеї, який було пошкоджено під час активних бойових дій.