• In English
 • У Комітеті ВРУ ПЕК розглянули нові підходи до стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел

  Світовий досвід переходу на аукціони із закупівлі «чистої» енергії та можливість його застосування в Україні обговорювали учасники круглого столу у Комітеті ВРУ ПЕК.

  Захід відбувся під головуванням в.о. голови Комітету Олександра Домбровського за участю представників Міненерговугілля, Держенергоефективності, «НЕК «Укренерго», ДП «Енергоринок», НКРЕКП, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, ЄБРР, дипломатичних місій в Україні та бізнесу.

  Як повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, наразі в Україні інструментом стимулювання розвитку відновлюваної електроенергетики є «зелений» тариф. Після його удосконалення та прив’язки до курсу євро спостерігається стрімка позитивна динаміка впровадження нових проектів. У 2015 р. введено 30 МВт потужностей з генерації «чистої» електроенергії, у 2016 р. - 121 МВт, а у 2017 р. – 257 МВт.

  Відповідно до міжнародних зобов’язань та Національного плану дій з відновлюваної енергетики до 2020 р. потрібно досягти 11% «чистої» електроенергії у кінцевому енергоспоживанні у 2020 році. (Станом на кінець 2016 р. ця частка становила близько 7,8 %, у тому числі 6,7 % - великі ГЕС).

  Сьогодні країни світу поступово переходять до аукціонів, маючи при цьому достатньо велику частку виробництва електроенергії з відновлюваних джерел. Наприклад, у 2014 р. Німеччина розпочала аукціони на проекти сонячної енергетики, коли досягла 28 % «зеленої» електроенергії в енергобалансі.

  На думку Агентства, запровадження аукціонів має бути:

  - після досягнення цілі Національного плану дій з відновлюваної енергетики (не раніше 2020 року);

  - заздалегідь анонсованим та мати чітко визначені «правила гри», а також не зменшувати інвестиційну привабливість країни.