• In English
 • У Києві презентували книжку про доброчинців, які рятували людей у роки Голодомору
  Український інститут національної пам'яті, опубліковано 19 листопада 2018 року о 18:22

  19 листопада 2018 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація нового доповненого видання книжки «Людяність у нелюдяний час».

  Її вихід приурочений до 85-х роковин Голодомору.

  Участь у презентації взяли упорядники книги, співробітники Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак і Вікторія Яременко.

  До нового видання книжки «Людяність у нелюдяний час» увійшла інформація про понад 180 праведних людей часів Голодомору, прізвища та імена яких встановлено на основі документальних даних та усних свідчень.

  «Голодомор – це страшна сторінка нашої історії. Мільйони убитих голодом, мільйони покалічених, тисячі випадків канібалізму, десятки тисяч виконавців злочинних наказів, що відбирали останнє в опухлих селян.  Але навіть у тих найстрашніших умовах були ті, хто зберігав доброту і чуйність у серці, хто мав мужність чинити спротив чи допомогти ближньому. І без історій цих людей, без історії їхньої боротьби та людяності наші знання про Голодомор є неповними.

  Ми ставимо собі за мету відновити пам’ять і про тих, хто чинив спротив режиму, і про тих, хто зберігав доброту і рятував інших від голоду. Книга, яку презентуємо сьогодні, про праведних людей і праведні діяння у роки Голодомору є невеликим вкладом у справу відновлення національної пам’яті. Наша книга не є вичерпною, і сподіваюсь список доброчинців буде й надалі доповнюватися», – говорить Володимир Тиліщак.

  Вікторія Яременко наголосила: «У книзі вміщено історії різних людей, стратегії вчинків яких були схожими. Вони рятували життя. Одне, кілька чи цілої громади – залежно від того, які мали можливості. Що кожна історія – подвиг, розумієш тільки після «занурення» у ті страшні роки».

  Головною метою акції зі збору спогадів про праведників, яку Інститут національної пам’яті започаткував ще у 2009 році, є вшанування пам’яті доброчинців, які не боялися чинити опір геноцидній політиці та, попри ризик смертельної розправи, рятували людей у роки Голодомору.

  Перше видання книжки «Людяність у нелюдяний час. Доброчинці в часи Голодомору» побачило світ у 2013 році. Тоді було оприлюднено відомості про понад 140 доброчинців – вчителів, лікарів, священиків, голів сільрад та інших, чиї діяння збереглися у народній пам’яті.

  Отримати безкоштовно книгу можна, звернувшись з листом до Українського інституту національної пам’яті.

  Нагадаємо, 24 листопада відбудуться загальнодержавні жалобні заходи до 85-х роковин Голодомору. О 16:00 пройде загальнонаціональна хвилина мовчання, після якої українці вдома та по всьому світу запалюватимуть свічки пам'яті у себе на вікнах чи біля меморіалів Голодомору.