• In English
 • У фондах Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова виявлена етнографічна колекція з елементами кримсько-татарського орнаменту - Орьнек
  Міністерство культури України, опубліковано 21 березня 2019 року о 17:41

  На прохання Харківського історичного музею імені М.Ф.Сумцова фахівці Відділу з питань музейної справи Міністерства культури України та громадської організації «Алєм» провели вивчення етнографічної колекції, яка надійшла до фондів музею після звільнення Харкова в 1943 році та була пов’язана з історією і культурою кримсько-татарського народу.

  Було встановлено, що більшість предметів містять елементи традиційного кримсько-татарського орнаменту – Орьнек, який в минулому році включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, а наразі підготовлене номінаційне досьє для включення його до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

  До сьогодні Харківський історичний музей не володів достеменною інформацією про історію походження цих предметів, а також їх призначення та ролі у контексті культурних традицій. Облікова документація на ці музейні предмети була втрачена в результаті Другої світової війни.

  Музейні предмети цієї етнографічної колекції, будуть використані на виставці, експонування якої відбудеться в дні вшанування пам’ятної дати 75-х роковин депортації кримських татар та інших народів Криму.

  Довідково

  Харківський історичний музей заснований у 1920 р., як музей Слобідської України ім. Г.С.Сковороди. Його організатором і директором був видатний вчений і громадський діяч академік АН України М.Ф. Сумцов. Музей нараховує майже 250 тис. пам’яток. Його збірки складаються з археологічних, етнографічних, нумізматичних колекцій, фондів документів, листівок, фотографій, періодичних видань, збірок прапорів, зброї, посуду, книжкового фонду.