У Комунікативному центрі Уряду відбулася експертна зустріч, під час якої обговорювався проект Закону України «Про українську жестову мову та умови її застосування».
В обговоренні взяли участь Генеральний директор Директорату державної мовної політики Мінкультури Лариса Нікіфоренко, державні експерти згаданого Директорату Захар Федорак та Оксана Бабінець, представники Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Українське товариство глухих» (УТОГ) Тетяна Кривко, Сергій Котельянець, а також старший науковий співробітник Інституту спеціальної педагогіки НАПНУ Наталія Адамюк і перекладачі жестової мови Ігор Бондаренко та Інна Татарінова.
Експертна зустріч відбувалась у форматі відеоконференції за участю представників облдержадміністрацій, інститутів громадянського суспільства, закладів культури та науковців з регіонів.
Генеральний директор Директорату державної мовної політики Мінкультури Лариса Нікіфоренко представила основні положення проекту Закону України «Про українську жестову мову», який розроблений у рамках виконання рекомендацій, викладених у заключних зауваженнях, наданих Комітетом ООН з прав осіб з інвалідністю, до першої доповіді України про виконання Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю на період до 2020 року. Вона, зокрема, наголосила, що зазначений проект Закону спрямований на зміцнення правового статусу української жестової мови та покликаний забезпечити повноту реалізації прав і основоположних свобод жестомовних осіб, сприяти їх соціалізації.
Присутні на експертній зустрічі представники УТОГ звернули увагу на надзвичайну актуальність розробки та подальшого прийняття окремого нормативно-правового акта, який врегулював би питання статусу, засад та сфер використання української жестової мови в Україні, оскільки, на їхню думку, тільки вільний розвиток української жестової мови та її рівноправність із словесними мовами може забезпечити повноту реалізації прав і основоположних свобод жестомовних осіб.
Експертна зустріч проходила у формі жвавої дискусії, в якій кожен учасник мав змогу висловити свою думку. Зокрема, надійшла низка пропозицій від учасників зі Львова, Одеси, Полтави, Кропивницького, Хмельницького та Миколаєва, що стосувалися умов використання жестової мови в різних сферах суспільного життя – охорони здоров’я, освіти, у судочинстві тощо. При цьому всі учасники підтримали проект Закону, оскільки його прийняття дасть можливість вирішити проблеми жестомовних осіб та створить нові можливості для їх інтеграції в суспільство.
Запис зустрічі можна переглянути тут.
Довідково
У Комунікативному центрі Уряду регулярно проходять експертні зустрічі з громадськістю з метою обговорення пріоритетів урядової політики, надання роз’яснень щодо важливих урядових рішень, залучення громадських експертів до реалізації суспільно важливих реформ.
Для участі в таких зустрічах представники громадськості можуть звертатись в підрозділи з питань комунікацій з громадськістю місцевих облдержадміністрацій.