• In English
 • У 2024 році Мінекономіки прогнозує зростання ВВП на 4,6% та інвестицій – на 29,6%, - Юлія Свириденко
  Міністерство економіки України, опубліковано 12 січня 2024 року о 13:24

  Динаміка та зміни у структурі ВВП показують? як економіка переналаштовується і адаптується до умов війни. Наразі українська економіка все більше набуває рис економіки воєнного часу: ми маємо якісні зміни, що віддзеркалюються структурними зсувами, і кількісні зміни, які свідчать про пристосування бізнесу та перехід до фази відновлювального зростання. За підсумками 2023 року Мінекономіки оцінює зростання ВВП на рівні 5%.

  Про це повідомила Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко під час заходу, присвяченому огляду української економіки у 2023 році, за організації Центру економічної стратегії 11 січня.

  «У порівнянні з довоєнним 2021 роком зросла роль держави: сьогодні провідну роль відіграє сектор загальнодержавного управління – це наша оборона і безпека, соціальний захист, допомога бізнесу. За оцінками Мінекономіки, за 9 місяців 2023 року питома вага доданої вартості державного управління у ВВП збільшилася на 15 в.п. і склала 21,2% проти 6,2% у 2021 році. По суті цей сектор забезпечує безпеку і допомагає пристосовуватись економіці до нових умов», - відзначила Юлія Свириденко.

  Крім того, пріоритетом економіки воєнного часу є фінансування інвестицій в оборонно-промисловий комплекс, у відновлення зруйнованої інфраструктури. Так, у порівнянні з 2021 роком, питома вага валового нагромадження основного капіталу у ВВП зросла майже на 4 в.п. до 17,1% переважно коштом бюджетного фінансування.

  «Як наслідок, маємо прискорений розвиток машинобудівельного комплексу, який переналаштовується на виробництво продукції ОПК та продукції, необхідної для відбудови зруйнованого. І тут ми також спостерігаємо потужний для виробничого процесу структурний зсув за відносно короткий час. За 9 місяців 2023 року частка машинобудування в структурі реалізації промислової продукції зросла на 1,1 в.п. до 6,8%, порівняно з 2021 роком», - підкреслила Перший віце-прем’єр-міністр України.

  Разом з тим Мінекономіки фіксує зміну пріоритетів споживання, зокрема, падіння споживання домашніх господарств, що є характерним для економіки воєнного часу. За звітний період питома вага кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП зменшилась майже на 2 в.п. до 66,3%. Це також є наслідком виїзду українців за кордон, що крім іншого позначилось і на зсуві розподілу імпорту товарів та послуг в бік збільшення останніх в загальному обсязі імпорту.

  Також збройна агресія рф спричинила великі втрати у секторах, які у довоєнний період займали лідируючі позиції. Так, металургійна галузь через значні руйнування підприємств, тимчасову їх окупацію, заблоковану логістику наразі перебуває в аутсайдерах. За 9 місяців 2023 року частка металургійного виробництва у структурі реалізації промислової продукції скоротилась на 7,9 в.п. порівняно з 2021 роком і складає 9,9%.

  «Ми бачимо, як змінюються лідери у виробництві, деякі сектори більш гнучко підлаштовуються під виклики війни. Роль держави тут – підтримувати розвиток бізнесу і запобігати втраті вже наявних потужностей. Для цього ми працюємо над максимально прийнятною логістикою, дипломатичним шляхом намагаємось вирішити проблеми із експортними обмеженнями, продовжуємо програми підтримки бізнесу, зокрема, через програму доступного кредитування 5-7-9, грантову підтримку на створення та розвиток власної справи, підвищення рівня локалізації виробництва та ін.», - додала Юлія Свириденко.

  Як зазначила Перший віце-прем’єр-міністр України, процес прогнозування здійснюється в реальному часі в умовах високого ступеня невизначеності. Так, у 2024 році прогнозується зростання ВВП на 4,6%. Інвестиції у 2024 році порівняно із 2023 роком зростуть на 29,6%, що сформує найбільший позитивний внесок серед компонентів у зростання ВВП. На другому місці – приватне споживання. Також передбачається подальше поступове відновлення вітчизняного виробництва, що задовольняє, в першу чергу, потреби інвестиційного попиту. Зростання вартісних обсягів експорту товарів та послуг у 2024 році очікується на 9,0%, імпорту товарів та послуг – на 5,9%.