23 грудня відбулося розширене засідання Ради безбар’єрності, де учасники підбили підсумки року, обговорили досягнення у створенні безбар’єрного простору в Україні та окреслили плани на майбутнє.
Перша леді України Олена Зеленська відзначила, що безбар’єрність стала новою цінністю для українців: “Щонайменше кожна четверта людина в країні має запит на безбар’єрність. Ось чому це не про когось, це завжди про всіх нас”.
Міністерство соціальної політики презентувало проекти, які вже успішно працюють в громадах - Центри життєстійкості, розвиток патронатного виховання та послугу підтриманого проживання для людей старшого віку та людей з інвалідністю.
Міністр соціальної політики Оксана Жолнович закцентувала увагу на інтегрованому підході до безбар’єрності, утіленому в кожному з цих проектів. Вона наголосила, що безбар’єрність сьогодні є не лише питанням фізичної доступності, а й шансом на гідне життя, навіть у найскладніших обставинах.
“Безбар’єрність — це наш обов’язок перед усім суспільством. Громадяни України потребують доступних послуг, інформації, транспорту, просторів. Це наш внесок у стійкість суспільства та повагу до кожного, хто захищає Україну. Попереду ще багато роботи, але ми рухаємося вперед, створюючи нові можливості для кожного”, - підкреслила Оксана Жолнович.
Одним із ключових досягнень Міністерства стало впровадження пілотного проєкту з надання послуги підтриманого проживання для внутрішньо переміщених осіб похилого віку та осіб з інвалідністю за принципом "гроші ходять за людиною". Відтепер підтримане проживання для осіб з числа ВПО громадам оплачуватиметься із державного бюджету. Проект дозволяє отримувачам самостійно обирати надавачів послуг, а держава компенсуватиме вартість. Станом на кінець 2024 року у проекті беруть участь 8 комунальних і 3 недержавних надавачі, створено 134 ліжко-місця та укладено 60 договорів із отримувачами.
Іншою важливою ініціативою стало розширення програми патронатних родин. Ця модель виховання дозволяє дітям у кризових обставинах отримувати допомогу в умовах, максимально наближених до сімейних. У 2024 році підвищено оплату праці патронатних вихователів до 24 тисяч гривень, а їхніх помічників — до 8 тисяч гривень. Запроваджено додаткові гарантії: оплачувані відпустки, компенсацію на час очікування дитини та можливість розміщення дітей з інших громад. Окрім цього, громади отримали змогу забезпечувати патронатні родини службовим житлом, сприяти їхньому навчанню.
Також Міністерство ініціювало пілотний проект у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” - Центри життєстійкості. Облаштовані за принципами універсального дизайну, ці простори вже працюють у 200 громадах і підтримують українців і українок, які звертаються за допомогою. Фахівці просторів провели майже мільйон заходів: індивідуальних та сімейних консультацій, тренінгів, навчань, груп взаємопідтримки. Наразі ще 50 центрів готуються до відкриття, щоб охопити якомога більше громадян.
У ході засідання учасники також обговорили успіхи у розбудові доступних послуг для людей з інвалідністю, підтримці сімейних форм виховання та розвитку соціальних програм. Розширене засідання Ради безбар’єрності відбулося за координації Міністерства розвитку громад та територій України та фінансової підтримки ВООЗ, UNICEF-Україна. Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору розроблено за ініціативи першої леді Олени Зеленської.