Страхування воєнних ризиків є однією з основних передумов залучення прямих іноземних інвестицій та мобілізації всієї екосистеми фінансових інструментів, доступних для України. Це підкреслив заступник Міністра економіки Олександр Грибан під час круглого столу “Страхування та зниження ризиків в економічній відбудові України”, організованого Центром стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS).
Під час заходу учасники обговорили роль Багатосторонньої агенції з гарантування інвестицій MIGA у підтримці інвестицій приватного сектору в Україну, зокрема інструментів підтримки економічної відбудови та можливостей співпраці з партнерами для страхування політичних ризиків. До дискусії приєдналися віце-президент MIGA та директор з ризиків, юридичних питань, сталого розвитку та партнерства Етіопіс Тафара, віце-президент з операційної діяльності MIGA Джунаїд Ахмад, альтернативний виконавчий директор, представник України в Світовому банку Роман Качур.
Заступник Міністра економіки подякував представникам міжнародних фінансових організацій за співпрацю та запросив до взаємодії з інвестиційною платформою
#AdvantageUkraine, що працює за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
Він зазначив, що MIGA вже провела перший семінар для команди платформи, експерти якої залучені Міністерством економіки в процес попередньої оцінки проектів та підготовку заявок зі страхування воєнних ризиків. Під час семінару обговорили, зокрема, й основні напрями страхування інвестицій та вимоги до відбору інвестиційних проектів. Ця платформа також працює над внесенням законодавчих змін щодо покращення інвестиційного клімату, й вже є практичні кроки та напрацювання в цьому напрямку разом з CSIS.
«Ми відкриті до бізнесу та активно працюємо над створенням максимально комфортних умов роботи для приватного інвестора, адже залучення приватного сектору наразі є вкрай необхідним для відновлення України. Ми виносимо страхування воєнних ризиків як одну з головних тем порядку денного Координаційної платформи донорів для відбудови України (так званий «фінансовий “Рамштайн»), а також постійно актуалізуємо це питання як на рівні загальних зустрічей країн G7, так і під час безпосередніх розмов з відповідними урядовцями та міністрами економіки цих країн», - додав Олександр Грибан.
Окрім залучення міжнародних інвесторів, Олександр Грибан наголосив на важливості страхування проектів локальних інвесторів в Україні та створення позитивного бенчмарку для ринку. В цьому ключі, показовим є приклад співпраці із Американською корпорацією з фінансування міжнародного розвитку (DFC), яка нещодавно
оголосила про готовність мобілізувати понад 1 млрд доларів для підтримки економіки України та має спеціальний мандат від уряду США на покриття воєнних ризиків. Наразі Advantage Ukraine акумулює пайплайн проектів в Україні для страхування DFC.
Крім того, у Парламенті зареєстровано законопроект №9015 про страхування інвестицій від воєнних ризиків через Експортно-кредитне агентство, який передбачає поширення страхування воєнних ризиків не тільки на іноземних, а й на українських інвесторів.
Нагадаємо, за перші кілька місяців роботи на платформу
#AdvantageUkraine надійшло більш ніж
500 запитів щодо можливостей інвестування в Україні, а також пропозицій проектів та торговельної співпраці. Команда експертів не лише обробляє запити іноземних інвесторів, а також надає професійні консультації та аналітичну підтримку вітчизняним компаніям, котрі прагнуть залучити акціонерний або борговий капітал, подати проект на страхування ризиків.
Багатостороння агенція з гарантування інвестицій MIGA розробила стратегію реагування на страхування політичних ризиків для підтримки приватних інвестицій в Україну в найближчій перспективі. Український уряд бере активну участь у перемовинах в рамках мильтидонорської координаційної платформи, ініційованої країнами Великої Сімки з метою залучення коштів для покриття дефіциту бюджету та відбудови нашої країни. Планується, що частину цих коштів може бути потенційно спрямовано на страхування політичних ризиків.