• In English
 • Стартувала 24-та українська антарктична експедиція: на станцію «Академік Вернадський» уже вирушає сезонний загін, а зимівників відправлять наприкінці березня
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 17 січня 2019 року о 16:03

  Цього року Україна відправляє в сезонну експедицію на станцію «Академік Вернадський» найбільший загін за останні 18 років – в Антарктиду вирушають 26 дослідників та інженерів. Про це йшлося сьогодні, 17 січня 2019 року, під час прес-конференції «Старт 24-го сезону досліджень на українській антарктичній станції «Академік Вернадський».

  «Щороку ми відправляємо на нашу станцію експедицію, яка складається з двох частин. Це загін зимівників, що проводять постійні неперервні спостереження впродовж всього року, та загін сезонних дослідників, які працюють на станції впродовж антарктичного літа. Ця, 24-та експедиція, є особливою. Адже з різних причин останніми роками спостерігалися певні стагнаційні тенденції в українських антарктичних дослідженнях. Ми утримували місце на карті, але не розвивалися. Зараз, після змін в Національному антарктичному науковому центрі, ми перейшли до стрімкого розвитку», – зазначив заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха.

  Так, з 2002 року сезонні загони постійно скорочувалися і чисельно, і за терміном перебування на станції.

  «Тобто ми не використовували на повну всі наші наукові можливості. Зараз же ми навпаки – робимо акцент на їхній розвиток, тому відправляємо в сезонну експедицію найбільший після 2001 року загін. Тривалість періоду досліджень також найдовша за ці роки: понад 2 місяці. Значно розширюються й наукові завдання – і за тематикою, і географічно», – розказав очільник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

  Зокрема, використовуючи сучасне обладнання, вчені виконуватимуть такі актуальні для української та світової науки дослідження:

  • За допомогою спеціальних дронів та інноваційного програмного забезпечення будуватимуться 3D-моделі льодовиків;
  • Розпочнеться комплексне дослідження різноманіття бактерій і вірусів;
  • Вивчатиметься механізм «цвітіння» вод Південного океану;
  • Досліджуватиметься поширення у водах Антарктики стійких органічних забруднювачів;
  • Метеорологічні дослідження будуть значною мірою автоматизовані та відтепер включатимуть вивчення сонячної активності.

  Стосовно географічного розширення, то низку експериментів проводитимуть не лише на нашій станції, але й на островах довкола неї. А деякі дослідження, передусім антарктичної рослинності та ґрунтів, охоплять території від Вогняної землі та субантарктичних островів до Південного полярного кола.

  «Якщо зимівники – це переважно «вартові», то сезонники – це «мисливці-збирачі». Основна задача сезонного загону – по 20 годин на добу бути мобільними, виходити далеко за межі станції, зокрема, на човнах, обстежувати сусідні острови, континентальний берег Антарктиди і збирати зразки, які поїдуть в десятки лабораторій в Україні», – пояснив Євген Дикий.

  У 24-й сезонний загін увійшли вчені різних спеціальностей, переважно геологи, геофізики, метеорологи та біологи. Серед них є як ветерани українських полярних досліджень (зокрема, деякі учасники Першої УАЕ 1996 року), так і зовсім молоді науковці. Окремо варто відзначити, що вперше за багато років українські полярні дослідження відкриті для жінок. Тож у сезонну експедицію цього року вирушать 4 наукові співробітниці.

  Відбір учасників у річну 24-ту експедицію наразі ще триває. Нагадуємо, що долучитися до неї виявили бажання рекордна кількість людей – документи надали 178 кандидатів.

  Планується, що загін зимівників відправлять на станцію «Академік Вернадський» наприкінці березня, а до того вони пройдуть необхідне навчання.