• In English
 • Співробітництво України з Фондом Е5Р забезпечить реалізацію проектів з модернізації інфраструктури шляхом підвищення енергоефективності
  Міністерство енергетики України, опубліковано 03 грудня 2020 року о 14:03

  На засіданні Асамблеї вкладників Фонду Східної Європи з енергоефективності та навколишнього середовища (Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership, E5P), що відбулось 3 грудня, обговорили питання нових внесків та заслухали звіт щодо співпраці з Україною.

  Від Міністерства енергетики як основного координатора України у Фонді виступив заступник Міністра з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков. Він наголосив, що Україна зацікавлена у продовженні та посиленні співробітництва з Фондом E5P.

  «Ми підписали другу Угоду між Україною та ЄБРР про внесок до Фонду в сумі 10 млн євро. Для її ратифікації розроблено відповідний проект закону. Його внесено на розгляд Президентові України для подальшого подання до Верховної Ради», – повідомив він.

  Відповідно до звіту по Україні, представленому на засіданні, одним із завдань, яке стоїть перед Урядом України, є зниження енергоємності країни та зменшення негативного впливу на зміну клімату, зокрема, шляхом декарбонізації та підвищення енергоефективності. Особливо це буде важливо на етапі відновлення після пандемії та карантинних обмежень.

  «Співробітництво з Фондом Е5Р для нашої країни відіграє особливу роль. Реалізація проектів з модернізації інфраструктури, зокрема централізованого теплопостачання та фонду громадських будівель, роблять Україну на крок ближче до загальної європейської мети – кліматичної нейтральності», – наголосив заступник Міністра та подякував Асамблеї вкладників Фонду Е5Р за затвердження нових проектів, а саме:

  - підвищення енергоефективності в Лучанській міській лікарні та оновлення вуличного освітлення в місті Херсон в Україні від НЕФКО;

  - програма «Енергоефективність в державних будівлях України» від ЄІБ.

  Ярослав Демченков також звернувся до Асамблеї з проханням підтримати проект «Енергоефективність в будівлях м. Дніпро від ЄБРР» (Dnipro Energy Efficiency in Public Buildings by EBRD), оскільки його реалізація є важливою частиною відновлення інфраструктури країни.

  Нагадаємо, Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) – це багатосторонній фонд з капіталом 200 мільйонів євро, заснований для стимулювання інвестицій в енергоефективність у таких країнах Східного партнерства, як Україна, Вірменія, Білорусь, Грузія і Молдова, заснований у 2009 році спільно Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейською комісією, Європейським інвестиційним банком, Північним інвестиційним банком, Північною екологічною фінансовою корпорацією, Міжнародним банком реконструкції та розвитку та Міжнародною Фінансовою Корпорацією.

  Фонд E5P акумулює фінансові внески від ЄС і групи із 21 країни (включаючи країни-бенефіціари), які використовуються для залучення грантових коштів у доповнення до кредитів від міжнародних фінансових організацій з метою сприяння покращення енергоефективності і довкілля, скорочення викидів СО2 і інших шкідливих викидів, сприяючи економічній конкурентоспроможності і політичному діалогу. ЄБРР виступає як управляючий Фондом Е5Р від імені його донорів і міжнародних фінансових організацій, які є його учасниками.

  Основні сектори, що отримують грантову підтримку Е5Р: централізоване теплопостачання, очистка води і стічних вод, а також проекти з підвищення енергоефективності муніципальних будівель і вуличного освітлення. Фонд також підтримує ефективне управління твердими відходами і стратегії покращення місцевого транспорту.

  У попередню фазу роботи Е5Р вклад України в нього у розмірі 10 млн євро дозволив з 2011 року залучити понад 516 млн євро на реалізацію 22 проектів з енергоефективності, з яких 370 млн євро – позики міжнародних фінансових організацій, виконавців проектів Фонду Е5Р, 107 млн євро – безпосередньо гранти Е5Р, а також міжнародна технічна допомога з інших джерел і співфінансування.