• In English
 • Спільна Заява учасників Міжнародної Кримської платформи
  Міністерство закордонних справ України, опубліковано 27 лютого 2022 року о 01:36

  Ухвалено: ЄС, Австралія, Австрія, Албанія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Греція, Грузія, Данія, Естонія, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Норвегія, Північна Македонія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, США, Туреччина, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Чорногорія, Швеція.

  26 лютого, коли Україна відзначає День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, ми, учасники Міжнародної Кримської платформи, знову підтверджуємо нашу відданість суверенітету, політичній незалежності, єдності та територіальній  цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах та повторюємо нашу рішучу налаштованість здійснювати тиск на Росію для припинення тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя без затримки задля відновлення контролю України над її територією.

  Ми найрішучіше засуджуємо неспровоковане вторгнення збройних сил Російської Федерації в Україну. Ми також засуджуємо причетність Білорусі до цієї агресії проти України та закликаємо їх дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань.

  Військовий напад Росії на Україну – незалежну і суверенну державу – є грубим порушенням міжнародного права та основних принципів, на яких будується міжнародний порядок, заснований на правилах.

  Ми вимагаємо від президента Путіна негайно припинити військові дії Росії та беззастережно вивести всі сили та військову техніку з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Росія несе повну відповідальність за цей акт агресії та всі руйнування та людські втрати, які він спричинить. Вона буде притягнута до відповідальності за свої дії. Такому застосуванню сили та примусу немає місця в 21 столітті.

  Ми також закликаємо Росію повернутися до діалогу з метою політичного та дипломатичного врегулювання.

  Ми засуджуємо триваючі дії Росії, спрямовані на подальше порушення суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, а саме нещодавнє рішення Російської Федерації визнати неконтрольовані урядом території Донецької та Луганської областей України незалежними утвореннями.

  Ми висловлюємо підтримку українським громадянам, включаючи кримських татар, які 26 лютого 2014 року вийшли на мирний мітинг на підтримку територіальної цілісності України перед Парламентом Автономної Республіки Крим. Ми підтримуємо громадських активістів, журналістів, правозахисників та адвокатів, які продовжують протистояти тимчасовій окупації півострова Росією ціною значного особистого ризику.

  8 років від незаконної анексії Криму, ми продовжуємо засуджувати триваючі та системні порушення прав людини, вчинені окупаційною адміністрацією Російської Федерації та жорстокі репресії проти всіх, хто має мужність мирно протистояти тимчасовій окупації.

  У зв’язку з цим, ми закликаємо Російську Федерацію забезпечити усім особам, які належать до етнічних та релігійних спільнот, на півострові, включно з етнічними українцями та кримськими татарами, можливість користуватись усіма своїми правами і підтримувати та розвивати свою культуру, освіту, ідентичність та традиції культурної спадщини, яким наразі істотно загрожує тимчасова окупація. Заборона на діяльність Меджлісу, органу самоврядування кримських татар, має бути скасована, переслідування їхніх лідерів, у тому числі свавільні затримання та заборона на в’їзд до Криму, мають бути припинені, а заочні вироки скасовані.

  Ми нагадуємо про нашу вимогу до Російської Федерації дотримуватись своїх зобов’язань як держави-окупанта згідно з міжнародним гуманітарним правом, звільнити українських політв’язнів, незаконно утримуваних у тимчасово окупованому Криму та на території Росії, а також забезпечити повний і безперешкодний доступ до Криму для конвенційних регіональних та міжнародних моніторингових механізмів.

  Ми засуджуємо всі спроби Російської Федерації примусово інтегрувати незаконно анексований півострів до Росії, включаючи автоматичне надання російського громадянства, незаконні виборчі кампанії та голосування, перепис населення, насильницьку зміну демографічної структури населення Криму та придушення національної ідентичності.

  Ми твердо підтримуємо Україну та її народ, які протистоять з безпрецедентній військовій агресії. Ми засуджуємо людські втрати та гуманітарні страждання. Ми закликаємо Росію та підтримувані Росією збройні формування поважати міжнародне право, включаючи міжнародне гуманітарне право.

  Учасники МКП висловлюють готовність розглянути подальші політичні, дипломатичні та обмежувальні заходи, якщо це передбачено правовою системою кожного Учасника Платформи і згідно з відповідними процедурами.

  Ми вітаємо зусилля України, спрямовані на збереження зв’язків і підтримку населення Криму.

  Зростаюча мілітаризація півострова з боку Російської Федерації, включаючи численні військові навчання та будівництво військових кораблів, продовжує негативно впливати на безпеку в Чорноморському регіоні.

  Ми засуджуємо перешкоди законному здійсненню навігаційних прав і свобод, здійснюваних відповідно до міжнародного права, в тому числі перешкоджання вільному проходу суден через Керченську протоку в Азовське море та з нього, підкреслюючи, що такі перешкоди мають негативні економічні наслідки для портів України в Азовському морі та міжнародних торговельних потоків, а також екологічні наслідки в результаті військових навчань, будівництва та інших видів діяльності Росії.

  Учасники глибоко стурбовані незаконним захопленням колишніх сховищ ядерної зброї та намаганнями Російської Федерації розширити свою юрисдикцію на ядерні об’єкти та матеріали України в Криму.

  Ми висловлюємо рішучість продовжувати спільну роботу в рамках Міжнародної Кримської платформи для вирішення проблем, пов’язаних із тимчасовою окупацією Криму Росією.

  Ми визнаємо необхідність продовження імплементації політики невизнання незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією.

  Ми підтверджуємо нашу готовність протистояти новим викликам та гібридним загрозам, що розвиваються, в результаті триваючої мілітаризації Криму, та підтримувати спільні зусилля щодо посилення стійкості до цих загроз у контексті зростання загроз безпеці та стабільності в Чорноморському регіоні.

  Ми вітаємо відданість України припиненню тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя за допомогою мирними засобами та зобов’язуємось підтримувати дипломатичні зусилля з цією метою.

  Учасники МКП підкреслюють, що не визнають і продовжують засуджувати незаконну анексію Криму. Крим - це Україна.