• In English
 • Системні зміни для якісних медичних лабораторій
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 12 березня 2019 року о 18:44

  Подальші кроки змін у лабораторній медицині, що забезпечать безпеку пацієнтів, обговорюють на VII конференції «Розбудова системи забезпечення якості клінічних лабораторних досліджень в Україні». Захід проходить 12-13 березня.

  «Нова модель охорони здоров’я, яку ми будуємо, стає все більше і більше зрозумілою та реальною. Дуже важливо, щоб у новій моделі всі напрямки охорони здоров’я рухалися до нового рівня якісного обслуговування та сучасних вимог європейського рівня. Лабораторна медицина є однією з важливих складових охорони здоров’я. Адже вона дозволяє діагностувати захворювання, здійснювати моніторинг ефективності обраного лікування, попереджувати недуги та їх ускладнення», – зазначив заступник Міністра охорони здоров’я України Роман Ілик.

  Щороку в Україні близько 2,5 тисячі медичних лабораторій проводять понад 650 мільйонів лабораторних досліджень, що стають основою для прийняття рішення лікарем щодо лікування, профілактики та подальшої діагностики стану здоров’я пацієнта.

  У конференції взяли участь представники американської спілки клінічних патологів, спеціалісти з Німеччини, ОАЕ, США, Білорусі в галузях клінічної хімії, імунохімії, гематології, мікробіології, лабораторної генетики, лабораторної аналітики, понад 500 фахівців лабораторної медицини з усіх регіонів України, серед яких ті, що брали участь в Програмах зовнішньої оцінки якості клінічних лабораторних досліджень (МПР), програмах перевірки кваліфікації, та члени Асоціації забезпечення якості лабораторної медицини.

  Обмін досвідом між українськими та іноземними спеціалістами дасть змогу сформувати:

  • порядок підготовки медичних лабораторій в Україні до акредитації на відповідність стандарту ДСТУ ЕN ISO 15189:2015;
  • стратегію планування та управління якістю клінічних лабораторних досліджень;
  • подальші шляхи розбудови системи забезпечення якості клінічних лабораторних досліджень в Україні.

  За результатами роботи буде прийнята резолюція конференції.

  За останні 10 років на шляху до гармонізації українських вимог з європейськими та міжнародними стандартами якості були зроблені значні кроки:

  • чинний дороговказ – Концепція системи менеджменту якості в медичних лабораторіях України;
  • оновлені державні стандарти щодо якості та компетентності медичних лабораторій відповідно європейських та міжнародних стандартів (з 2016 року);
  • державну систему зовнішньої оцінки якості клінічних лабораторних досліджень – Програму перевірки професійного рівня (МПР);
  • мережа референтних центрів та лабораторій, яка нині удосконалюється.
  • українська школу менеджменту якості лабораторної медицини та групу національних тренерів з питань розбудови системи якості лабораторних досліджень.

  Водночас, незважаючи на значні досягнення в стандартах та контролі за якістю лабораторних досліджень, близько 8% результатів діагностики, перевірених МПР, на сьогодні й досі залишаються незадовільними. Під час конференції учасники детально проаналізують усі помилки за кожним із напрямів лабораторних досліджень та спільно з міжнародними експертами виокремлять чіткі рекомендації для їх уникнення.

  МОЗ України спільно з Асоціацією забезпечення якості лабораторної медицини продовжуватиме свою роботу над розбудовою системи менеджменту якості в лабораторній медицині.