• In English
 • Синхронізація об’єднаної української енергетичної системи з європейською є ключовим завданням, – Іванна Климпуш-Цинцадзе
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 28 травня 2019 року о 19:12

  Інтеграція вітчизняної енергетичної системи з європейською – це по суті «енергетичний безвіз», який дасть Україні можливість стати частиною європейського енергетичного простору та звести залежність від Росії до мінімуму. Про це сказала Віце-прем`єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час заходу «Інтеграція України до ENTSO-E (Європейська мережа операторів системи передачі електричної енергії. – Ред.): ключові переваги та виклики».

  «Уже понад два роки Україна працює над реформою ринку електроенергії, невід’ємною частиною якої є інтеграція в ENTSO-E. В цьому контексті Уряд позитивно оцінює динаміку реалізації завдань, закріплених в Плані заходів щодо синхронізації об’єднаної енергетичної системи України з об’єднанням енергетичних систем держав-членів Європейського Союзу», – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

  Успішна боротьба за «енергетичний безвіз» неможлива без підтримки ключових міжнародних партнерів, наголосила представниця українського Уряду. «Ми дуже вдячні за допомогу, яку нам надають наші партнери – США, Європейський Союз, KfW, Європейський інвестиційний банк, Світовий банк та інші. Також особлива подяка нашим молдовським партнерам, з якими ми пліч-о-пліч рухаємося до європейського енергетичного ринку, і, маю сподівання, цей темп не буде знижуватися», – додала вона.

  Говорячи про наступні кроки, Віце-прем’єр-міністр повідомила, що за кілька найближчих років Україні необхідно підготуватися до роботи енергосистеми в ізольованому режимі, що є одним із необхідних етапів перевірки в ENTSO-E.

  «Для успішної підготовки необхідно розробити спеціальний документ з детальним планом заходів з інтеграції в ENTSO-E, відповідальними сторонами та індикаторами успішного виконання проміжних етапів. Таким чином ми зможемо підготуватися до роботи вітчизняної енергосистеми в ізольованому режимі у 2023 році, як це передбачено Угодою з ENTSO-E», – зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

  За її словами, Революція Гідності надала додатковий імпульс реформуванню енергетичного сектору, закріпивши відповідні положення в Угоді про асоціацію з ЄС.  Україна і ЄС також підписали оновлений «Меморандум про взаєморозуміння щодо Стратегічного енергетичного партнерства між Україною та ЄС спільно з Європейським співтовариством з атомної енергії»,  де чітко окреслили напрямки секторальної співпраці. Крім того, погоджено з ЄС оновлення «енергетичного» Додатка 27 до Угоди про асоціацію, який вже схвалений Урядом та найближчим часом має бути затверджений Верховною Радою України.

  «Критично важливо, аби Парламент ухвалив рішення щодо оновлення Додатка 27 до Угоди про асоціацію, адже це сприятиме формуванню прозорих тарифів при постачанні електроенергії і дасть Україні можливість ефективніше відстоювати свої інтереси разом з ЄС на переговорах з РФ щодо транзиту газу на 2020 рік», – сказала Віце-прем`єр-міністр.

  У заході взяли участь заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України з європейської інтеграції Наталія Бойко, заступник Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль, виконавчий директор ENTSO-E зі стратегії та комунікацій Сюзанн Ніс, голова Проектної групи ENTSO-E Україна-Молдова Даніела Болборічі, заступник директора Місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові Джон Пенел, керівник ДП «НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук, топ-менеджери генеруючих компаній та інші.  

  «Інтеграція енергетичної системи України до європейської є пріоритетною для Уряду. І я впевнена, що немає жодного іншого шляху, яким ми можемо розвиватися, говорячи про енергетику. Адже це питання нашої безпеки, нашого прогресу та можливості побудови повноцінної держави з сильними ринками, що здатні конкурувати», – зазначила Наталія Бойко.

  Довідково

  У лютому 2011 року Україна стала частиною Енергетичного співтовариства, взявши на себе зобов’язання щодо розбудови вітчизняного енергетичного ринку за європейським зразком і на основі європейського законодавства. Україна і ЄС також підписали оновлений «Меморандум про взаєморозуміння щодо Стратегічного енергетичного партнерства між Україною та ЄС спільно з Європейським співтовариством з атомної енергії», де чітко окреслили напрямки секторальної співпраці. Ухвалено основні закони про засади функціонування ринку природного газу та електроенергії, Національного регулятора у сфері енергетики, відновлювану енергетику та енергоефективність. Погоджено з ЄС оновлення Додатка 27 До Угоди про асоціацію, в рамках якого Україна оновила список нормативно-правових актів в галузі енергетики (директив та регламентів).

  Інтеграція української енергосистеми до європейського енергетичного простору є одним з ключових завдань нашої держави на найближчі 5 років. Вже пройдено чималий шлях: на законодавчому рівні прийняті зміни щодо забезпечення розділення функцій управління державними компаніями у сфері генерації та передачі електроенергії, створені передумови сертифікації «Укренерго» за стандартами ENTSO-E, два роки поспіль ведеться робота над реформою ринку електроенергії.

  Одним з ключових завдань української енергосистеми під час синхронізації з європейською є забезпечення достатніх резервів потужності для ефективного балансування, включно за умов роботи в ізольованому режимі. Це передбачає модернізацію і розвиток генеруючих компаній, інфраструктури оператора системи передачі та інших гравців на ринку електроенергії. Так, наприкінці квітня 2019 р. «Укренерго», за підтримки USAID, успішно завершило тестування блоків електростанцій на предмет їхньої технічної спроможності брати участь в автоматичному регулюванні відповідно до вимог ENTSO-E.

  Захід «Інтеграція України до ENTSO-E: ключові переваги та виклики» організовано за ініціативи Укренерго, НКРЕКП та підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).


  Синхронізація об’єднаної української енергетичної системи з європейською є ключовим завданням, – Іванна Климпуш-Цинцадзе Синхронізація об’єднаної української енергетичної системи з європейською є ключовим завданням, – Іванна Климпуш-Цинцадзе Синхронізація об’єднаної української енергетичної системи з європейською є ключовим завданням, – Іванна Климпуш-Цинцадзе