• In English
 • Шлях до енергонезалежності України - декарбонізація економіки та розвиток «зеленої» енергетики

  Шлях до енергонезалежності України - декарбонізація економіки та розвиток «зеленої» енергетики. Про це повідомив заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко на круглому столі «Стале фінансування «зеленої» енергетики. Нові підходи в ЄС та ситуація в Україні», організованому DIXI Group.       

  «У 2020 р. Україна витратила 7,5 млрд доларів за імпорт нафтопродуктів, природного газу та вугілля. Ці кошти могли б залишитися в економіці, якщо б ми використовували весь потенціал місцевих джерел енергії. Лише завдяки біоенергетиці можна замістити в еквіваленті 37 млрд м3 газу у рік. Половини цього потенціалу достатньо, щоб відмовитися від імпорту блакитного палива, який у 2020 р. склав 15,9 млрд м3», - підкреслив Юрій Шафаренко.

  Щоб сприяти розвитку біоенергетики, Держенергоефективності спільно з Міненерго, БАУ та іншими стейкхолдерами розроблено низку законопроектів, які передбачають:

  - створення ринку твердого біопалива;

  - встановлення нульової ставки податку на викиди СО2 при спалюванні біомаси;

  - покращення умов для вирощування енергорослин;

  - запровадження ринку виробництва та використання рідких біопалив;

  - розвитку сфери виробництва біометану.

  Також разом із Міненерго та міжнародними партнерами вже досліджено потенціал виробництва та використання «зеленого» водню як універсального інструменту декарбонізації. Наступний крок - розробка Стратегії розвитку водневої енергетики в Україні до 2050 року.

  Крім цього, Держенергоефективності працює над впровадженням популярної в світі системи Net Energy Metering - механізму виробництва та споживання електроенергії з відновлюваних джерел із можливістю постачання в мережу надлишкової енергії, а потім використовувати її в зручний час.

  «Наразі в рамках створеної в Держенергоефективності Робочої групи ми напрацьовуємо концептуальні положення майбутнього законопроєкту», - повідомив Юрій Шафаренко. 

  Ще одна ініціатива Держенергоефективності – впровадження системи Гарантії походження енергії з відновлюваних джерел енергії. Над цим також ведеться робота за участю різних стейкхолдерів. Гарантії походження інформують про джерело енергії, яке використовується. Таке підтвердження важливе, наприклад, при експорті продукції в ЄС, де планується ввести механізм прикордонного вуглецевого оподаткування. Крім цього, Гарантії походження необхідні відомим світовим виробникам, які заявили про перехід на виробництво продукції із використанням відновлюваних джерел енергії і мають підтвердити це.

  Для інвесторів, які зацікавлені у роботі на ринку України, продовжує діяти створена Держенергоефективності спільно з партнерами Інвестиційна карта «UAMAP» (https://uamap.org.ua). На цій платформі розміщено 220 потенційних проектів, які потребують фінансування на суму 5 млрд євро.

  Розглянувши стан і план розвитку «зеленої» енергетики, учасники круглого столу обговорили і механізми фінансування проектів у цій сфері, які впроваджуються в ЄС.