Сьогодні, 17 грудня, у Львові під головуванням Президента України Володимира Зеленського відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад.
У заході узяли участь: Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, члени Уряду, голови і заступники обласних рад та адміністрацій, а також представники органів місцевого самоврядування.
Під час свого виступу Міністр фінансів Сергій Марченко підкреслив важливість спільної роботи держави та місцевого самоврядування для забезпечення сталого відновлення.
«Попри виклики воєнного часу, Уряду вдалося зберегти цілісність бюджетної системи та забезпечити справедливий розподіл ресурсів між регіонами. Зміцнення громад – це інвестиція у стійкість країни. Прогнозований обсяг фінансових ресурсів місцевих бюджетів на 2025 рік зросте на 9,3% до 736,8 млрд грн. Ми маємо забезпечити стабільність і розвиток територій, особливо тих, які найбільше постраждали від війни», – зазначив Сергій Марченко.
У рамках бюджетного процесу-2025 фінансові ресурси місцевих бюджетів становитимуть:
Надходження від загальнодержавних та місцевих податків, які очікуються на рівні 519,7 млрд грн. Серед них найбільшу частку забезпечує податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) – 281,0 млрд грн, включаючи додаткові 4% ПДФО, що забезпечать 12,2 млрд грн.
Базова дотація підвищиться на понад 20% до 25,5 млрд грн, а реверсна дотація сприятиме більш ефективному розподілу ресурсів між регіонами. При цьому з бюджетів прифронтових територій не перераховуватиметься реверсна дотація (593,7 млн грн).
Також передбачено виділення додаткових дотацій з державного бюджету на суму 40,6 млрд грн, з яких 36,5 млрд грн – на підтримку органів місцевого самоврядування, які постраждали в умовах війни, яка уже частково розподілена між місцевими бюджетами для вирівнювання диспропорцій у місцевих бюджетах в обсязі 11,2 млрд грн. Подальший розподіл в обсязі 25,3 млрд грн буде здійснюватися за рішеннями Уряду з урахуванням виконання місцевих бюджетів у 2025 році до попередніх бюджетних періодів. У переважній більшості ці кошти спрямовуються на підтримку прифронтових та прикордонних громад, а також тих місцевих бюджетів, у яких зменшилися надходження у зв’язку з переспрямуванням військового ПДФО на потреби оборони.
Субвенції з державного бюджету у 2025 році становитимуть 151 млрд грн, з яких 132,3 млрд грн на освіту, охорону здоров’я та інші напрями. А 18,7 млрд грн передбачено для фінансування публічних інвестиційних проектів. Значна частина коштів у рамках реалізації публічних інвестицій буде спрямована на створення безпечних умов у закладах загальної середньої освіти, а також забезпечення доступу до навчання для дітей у віддалених населених пунктах завдяки придбанню шкільних автобусів. Особливу увагу приділено підтримці ветеранів війни та їхніх сімей. Ветерани отримають грошову компенсацію для придбання житла, що допоможе забезпечити їх комфортними умовами проживання. Також турбота про наймолодших проявляється у фінансуванні житла для дитячих будинків сімейного типу, дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Ці проекти відображають важливість інвестування у соціальну сферу та підтримку найбільш уразливих категорій населення. Окремо варто зазначити, що Державний фонд регіонального розвитку складе 1 млрд грн, що підкреслює зосередженість на підтримці регіональних ініціатив та інвестиційних можливостей в подальшому.
Міністр фінансів наголосив, що зусилля Міністерства спрямовані на оперативне реагування на виклики війни та запобігання критичним ситуаціям у бюджетній системі. Реалізація державних і регіональних пріоритетів буде прозорішою завдяки цифровій екосистемі DREAM, що стане банком публічних інвестиційних проектів.