• In English
 • Сергій Савчук: Із експертами UNECE та UNDP обговорили успішно діючі, а також нові механізми фінансування енергоефективності в будівлях

  Діючі та перспективні механізми фінансування енергоефективних проектів у будівлях в Україні обговорили учасники 9-го Міжнародного форуму з енергетики для сталого розвитку, організованого під егідою Європейської економічної комісії ООН.

  Впродовж останніх 4-ох років Держенергоефективності разом із партнерами розробило кілька реально діючих інструментів у цій сфері.

  Так, справжнім стимулом населення до енергоефективності стала програма «теплих кредитів». Впродовж її дії більше 500 тис. родин, а це фактично уся Житомирська область, залучили близько 7 млрд грн «теплих кредитів» та отримали з держбюджету більше 2,3 млрд грн співфінансування енергоефективних заходів.

  Водночас у співпраці з місцевою владою впроваджено 166 місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», на які виділено 155 млн гривень.

  Крім цього, завдяки плідній роботі Держенергоефективності та профільних Комітетів ВРУ підготовлено ефективне законодавство, яке дозволило запустити вперше в Україні ринок ЕСКО. За 2 роки плідної роботи укладено більше 200 ЕСКО-контрактів у бюджетній сфері на суму близько 200 млн гривень.

  Важливо, що ЕСКО-інвестори також долучилися до проектів з модернізації об’єктів органів влади, зокрема, 4 насосних станцій Держводагентства.

  Держенергоефективності взяло безпосередню участь у розробці фундаментального Закону України від 22.06.2017 #2118-VIII «Про енергоефективність будівель», відповідно до якого з 1-го липня 2019 р. вводиться обов’язкова енергетична сертифікація будівель.

  Агентство завчасно розпочало співпрацю з університетами щодо заснування ринку професійних енергоаудиторів, які будуть проводити сертифікацію будівель. У результаті партнерства 25 університетів вже створили відповідні атестаційні комісії. Зокрема, на сьогодні видано 123 атестати, з яких:

  75 – енергоаудиторам із сертифікації енергетичної ефективності будівель;

  48 – фахівцям з обстеження інженерних систем будівель.

   Серед нових ініціатив – «зелені бонди», які набрали високої популярності у світі за останнє десятиліття. Якщо у 2007 р. випущено 860 млн доларів таких облігацій, то у 2017 р. у 190 разів більше  - більше 160 млрд доларів.

  У напрямі запровадження ринку «зелених бондів» Держенергоефективності активно працює з міжнародними організаціями, зокрема, «Climate Bonds Initiative». Враховуючи кращий світовий досвід, ми вже підготували пропозиції щодо законодавчих змін для введення в обіг «зелених бондів» в Україні.

  Для України цей інструмент може мати мультиплікативний ефект щодо залучення інвестицій у проекти енергоефективності та «чистої» енергетики.