• In English
 • Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови здійснюватиме моніторинг дотримання законодавства щодо переходу шкіл на українську мову навчання
  Уповноважений із захисту державної мови, опубліковано 09 вересня 2020 року о 16:46

  Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови здійснюватиме моніторинг дотримання мовного законодавства, в тому числі щодо переходу російських шкіл на українську мову навчання. Про це в ефірі радіо «НВ» сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

  «Я дуже радий, що з 1 вересня, відповідно до закону про освіту, який був ухвалений Парламентом у 2017 році, всі російськомовні школи перейшли на державну мову навчання. Це величезний позитив - і це стосується і півдня, і сходу України. Це величезний сигнал для українського народу, що рівень володіння державною мовою має всі шанси підвищуватися», - зазначив він.

  «Згідно із законодавством, контролем за навчально-виховним процесом займаються місцеві органи управління освітою і МОН. Уповноважений із захисту державної мови, відповідно до покладених на нього функцій, буде контролювати виконання мовного закону Міністерством освіти і науки України. Тому щодо виконання мовного законодавства, щодо можливих порушень, ми, звичайно, будемо проводити відповідний моніторинг і в цьому році, і в подальшій перспективі», - пояснив Тарас Кремінь.

  Водночас він зауважив, що поруч із дотриманням вимог закону надзвичайно важливою є і якість викладання. «Мене цікавить і якість викладання державною мовою. Це можна буде побачити, зокрема,  і за тими результатами, які ми побачимо на ДПА і ЗНО».

  Коментуючи цьогорічні результати ЗНО, які виявилися гіршими за минулорічні, Тарас Кремінь зазначив: «У мене є така підозра, що разом із тим кадровим голодом, який у нас є в системі освіти, разом із погіршенням якості викладання, разом із зменшенням мотивації на викладання якісною державною мовою інших дисциплін, - ми маємо такі наслідки».

  Уповноважений із захисту державної мови також нагадав, що норма закону щодо штрафних санкцій за порушення мовного законодавства почне діяти за 2 роки. «Сьогодні ми можемо готувати виключно звернення до тих чи інших установ, організацій за зверненням громадян та за результатами моніторингу діяльності державних установ у різних сферах», - сказав він.