• In English
 • Санкції проти «росатому» нейтралізують один з найпотужніших енергетичних збройних засобів росії - Герман Галущенко
  Міністерство енергетики України, опубліковано 21 березня 2024 року о 13:59

  «росатом» розгортає те, що номінально є цивільною атомною енергетикою, як зброю у війні в Україні. На Близькому Сході він підтримує ядерну програму Ірану. 

  Надзвичайно важливо, щоб США та союзники визнали реальність того, що вони також залишаються вразливими до енергетичної зброї з боку кремля. Ця залежність - не тільки через російську нафту і газ, але також є результатом широкомасштабних операцій «росатому» у всьому світі та, часом, сталої залежності Заходу від цивільної ядерної енергетичної інфраструктури «росатому». Про це написав Міністр енергетики України Герман Галущенко у своїй авторській колонці для американського видання The Hill.

  «Хороша новина полягає в тому, що, усунувши цю залежність, Європа та США можуть нейтралізувати один з найпотужніших енергетичних збройних засобів москви», - додав він.

  За його словами, важливо зосередитися на запровадженні санкцій проти «росатому», пов’язаних з ним корпорацій та їх керівництва, і надзвичайно важливо, щоб якомога більше країн мали стимул підтримувати ці санкції, щоб забезпечити якнайбільший вплив. Однак, щоб досягти такого узгодження, країни мають бути впевнені, що їхні цивільні потреби в ядерній енергії все ще можуть бути задоволені після того, як вони розірвуть свої зв’язки з російськими ядерними ланцюгами постачання.

  На думку очільника Міненерго, інвестиції у відновлення ядерної промисловості США можуть забезпечити відокремлення від російських цивільних ланцюгів постачання ядерної енергії у довгостроковій перспективі, зокрема йдеться про заміну російського ядерного палива, запасних частин, технічного обслуговування та постачання обладнання на західні ринки. 

  І робота над здійсненням цієї заміни, наголосив Герман Галущенко, вже триває: американська енергетична корпорація Westinghouse співпрацює з українським НАЕК «Енергоатом» для виробництва ізотопів ядерного палива, необхідних для реакторів російського дизайну.

  Надважливими стануть інвестиції Уряду США в потенціал цивільного сектору ядерної енергетики для створення нових ланцюгів постачання та збільшення потужностей зі збагачення урану. А також дослідження та розробки в інноваційні ядерно-енергетичні технології, які знижують витрати та підвищують експлуатаційну безпеку та ефективність, дозволяючи Сполученим Штатам допомагати країнам у всьому світі брати участь у плавному переході від реакторів російського виробництва, каже Герман Галущенко.

  З огляду на довгострокову перспективу, як зазначив міністр, вагомим кроком може стати також заміна атомних електростанцій російського дизайну на нові реактори західного виробництва в Європі. Він навів приклад Фінляндії, яка навесні 2023 року розірвала контракт із «росатомом» на будівництво нового заводу. 

  На його переконання, необхідно зробити більше і терміновіше, щоб втілити це бачення в реальність і захистити не лише Україну, але й світ від наслідків російської енергетичної зброї та збройної агресії.