• In English
 • Самчиківський розпис є великим надбанням українського декоративно-прикладного мистецтва, яке необхідно зберігати, розвивати та поширювати, - Євген Нищук
  Міністерство культури України, опубліковано 05 жовтня 2018 року о 19:11

  Сьогодні, 5 жовтня, у Києві презентували  проект «Нове життя Самчиківського розпису», який реалізується за підтримки Українського культурного фонду в рамках партнерства Мистецької ініціативи «UAMAZE» та Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв.

  Метою проекту є популяризація Самчиківського розпису та привернення уваги громадськості до збереження та розвитку цього зникаючого дивовижного мистецтва розпису.

  У рамках проекту буде здійснено розпис 10 будинків села Самчики за допомогою художніх волонтерів під керівництвом майстрів Самчиківського розпису: Олександра Пажимського, Віктора Раковського та Сергія Касьянова. Також буде видано посібники для навчання Самчиківського розпису, календарі, плакати та листівки з ілюстраціями Самчиківського розпису. 

  Проблема відсутності молодих послідовників мистецтва та великого ризику втратити це унікальне народне мистецтво привернула увагу Мистецької ініціативи UAMAZE більше року тому. Виникла ідея розписати будинки села Самчики унікальними розписами та перетворити його на арт-село і туристичний центр.

  За словами організаторів, Самчиківський розпис вразив їх своєю красою, а пошук майстрів, які володіють цим мистецтвом, виявив, що їх залишилось дуже мало, тож не можна допустити втрати такої окраси українського автентичного мистецтва. Саме тому команда Мистецької ініціативи  розпочала цей проект, знайшла порозуміння з місцевою владою та мешканцями. Наразі  вже діють арт-тури - люди відвідують Самчиківку, працюють з майстрами, навчаються.

  Село Самчики, що на Хмельниччині, в регіоні відоме завдяки палацу 18 ст., де проводяться екскурсії, але мало хто знає, що Самчики – батьківщина унікального колоритного декоративного розпису.

  За словами майстра з  Самчиківського розпису Віктора Раковського, за останні роки було дуже багато зроблено для  того, щоб познайомити якнайбільше коло людей з цим унікальним видом народного українського мистецтва. За підтримки Міністерства культури України, мистецьких ініціатив  та волонтерів  була проведена пересувна виставка, яка охопила майже всі регіони України: Київщину, Житомирщину, Харківщину, Запоріжжя, Херсонщину,  Донеччину та Луганщину. 

  «Саме так у нас зародився задум проведення творчої акції розпису цілого села, - розповідає Віктор Раковський. - Ми створили багато ескізів, подали на розгляд до Українського культурного фонду та отримали грантову підтримку. Зараз вже обрано 8 цікавих об’єктів, які характерно підходять для здійснення розпису. Разом зі своїми помічницями ми розписували  їдальню в Будинку пристарілих  в Макарському районі, в селі Грузьке, приміщення Київського міського клінічного онкологічного центру, і ось сьогодні завершили розпис фасаду Київської театральної школи-студії».

  До презентації Самчиківського проекту та розпису фасаду долучились відомі діячі мистецтва, серед них українська співачка,  художниця, радник Міністра культури Анжеліка Рудницька, актор  Анатолій Суханов, лідер  українського рок-гурту Мотор'ролла Сергій Присяжний, вокалістка гурту «Врода» Ольга Нестеренко.

  «Симчаківський розпис безперечно є  великим надбанням української традиції, українського  декоративно-прикладного мистецтва, яке до певного часу  було на межі втрати. Тому сьогодні, коли ми повертаємося до своїх традицій та приділяємо значну увагу  розвитку креативних індустрій, дуже важливо проводити такі заходи.  Вони дають можливість привернути увагу, поновити цікавість до цієї техніки. Головне - це багатство не тільки зберігати,  а  й розвивати, наслідувати та поширювати його, - говорить Міністр культури Євген Нищук. - Безперечно тут очікується велика робота з боку держави. Мінкультури наразі розглядається питання внесення  цієї  унікальної техніки до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, а в подальшому, можливо, і розробку номінаційного  досьє для включення Самчиківського розпису  до Списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО».

  Окремо Міністр культури акцентував увагу на перших результативних кроках Українського культурного фонду, діяльністю якого опікується Мінкультури, головна мета якого підтримувати мистецькі проекти, які дають поштовх розвитку різних напрямків української культури. 

  «Я радий, що експертна група Українського культурного фонду  підтримала  цей проект, який передбачає цілий комплекс заходів  у різних напрямах по різних  місцях.  Це добрий приклад того, як треба дбати, зберігати та  розвивати  українські культурні надбання та українську культуру»,  - говорить Євген Нищук.

  Наразі вже в листопаді заплановано проведення майстер-класів з Самчиківського розпису для учнів Державної художньої середньої школи ім. Т. Г. Шевченка.

  Довідково

  Самчиківський розпис — вид українського декоративно-прикладного мистецтва. Переважно сюжетний, виконується великим зубчастим малюнком, схожим на гобеленовий. Зародився у південно-східній Волині, на межі з Поділлям. Хати цього регіону здавна розмальовувалися рослинними візерунками, які вважались оберегами. На даний момент у техніці  Самчіківського розпису працюють лише 4 майстри в країні (Олександр Пажимський, Віктор Раковський, Сергій Касьянов, Михайло Юзвук)