• In English
 • Руслан Стрілець: Без сучасних європейських правил управління відходами українські міста й надалі потерпатимуть від сміття


  Помічали випадки, коли до двох будинків, розташованих поруч, майже одночасно за сміттям приїжджають дві різні машини. Чи навпаки, біля сусідньої багатоповерхівки сміттєвоз забрав відходи, а біля вашої – ні? Не логічно, подумаєте ви. Та насправді проблема набагато глибша.

  Саме проблеми управління муніципальними відходами та шляхи їх вирішення обговорили на онлайн зустрічі заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів  з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Руслана Стрільця з представниками Асоціації міст України. На порядку денному – правові конструкції, які закладені у рамковому законопроекті № 2207-1д та мають змінити ситуацію.

  ОСББ та ЖБК, підприємства й будинки поруч можуть обслуговуватися різними компаніями – за укладеними договорами, виграними процедурами закупівель послуг. Це призводить до розбалансування графіків у вивезені контейнерів та неможливості побудови нормальної логістики у місті. Як наслідок, органи місцевого самоврядування не розуміють: коли та куди вивозяться побутові відходи, у тому числі й великогабаритні та небезпечні. А кількість стихійних сміттєзвалищ зростає.

  Руслан Стрілець пояснив, для того, щоб ситуацію змінити, в законопроекті вводяться такі поняття як «адміністратор муніципальних відходів» та «місцевий план управління відходами».

  «Адміністратор – це комунальне підприємство, якому сплачуватимуть кошти за надання послуги в цілому – з перевезення твердих побутових відходів, їх сортування та захоронення. Тож громадяни замість трьох платіжок отримуватимуть одну. Кошти рівномірно розподілятимуть всім ланкам управління відходами, тож гроші їхатимуть за сміттям. І адміністратор відповідатиме за якість послуги перед споживачами», - розповів Руслан Стрілець.

  Місцевий план управління відходами – це фактично схема санітарної очистки населеного пункту, але з більшим функціоналом, якого потребують сучасні громади.

  «Законопроект 2207-1д покликаний змінити підходи до управління відходами в Україні. Без сучасних європейських правил українські міста й надалі потерпатимуть від сміття. Тож реформа вкрай потрібна. Однак впроваджувані зміни мають бути дієвими та такими, що зможуть реалізувати на місцях. Тому для нас важливий діалог з органами місцевого самоврядування. Ми повинні спільно визначитися, які правові конструкції будуть робочими, а які потрібно одразу відхилити як неефективні», - наголосив Руслан Стрілець.