• In English
 • Роз'яснення МТОТ щодо надання державної допомоги особам, позбавленим особистої свободи

  13 листопада 2018 року відбувся прес-брифінг першого заступника Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Юсуфа Куркчі щодо виплати допомоги особам, які позбавлені особистої свободи.

  На виконання пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року № 328 наказом МТОТ від 18 жовтня 2018 року № 106 затверджено кількісний та персональний склад Комісії з розгляду питань щодо надання допомоги особам, позбавленим особистої свободи незаконними збройними формуваннями, окупаційною адміністрацією та/або органами влади Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України та/або території Російської Федерації у зв’язку з громадською або політичною діяльністю таких осіб, а також підтримки зазначених осіб та членів їх сімей.

  Юсуф Куркчі, який є головою Комісії, окреслив основні принципи та режим роботи Комісії та звернув увагу на важливість оперативності та прозорості її діяльності. Однак на запитання щодо присутності журналістів на засіданнях Комісії та оприлюднення даних потенційних отримувачів допомоги перший заступник Міністра закликав представників ЗМІ та медіа звернути увагу на те, що мова йде про роботу з персональними даними, які згідно з чинним законодавством підлягають захисту. Він зазначив, що рішення про форму проведення засідань приймається Комісією.

  Також у брифінгу взяли участь начальник Управління з питань Автономної Республіки Крим та м. Севастополя Сергій Мокренюк (заступник голови Комісії), та начальник Відділу з питань осіб, позбавлених особистої свободи Ігор Гриб (секретар Комісії).

  Ігор Гриб розповів присутнім про основні завдання, які стоять перед Комісією, а саме: встановлення підстав та прийняття рішення щодо виплати коштів для надання професійної правової допомоги, підтримки членів сімей, відшкодування витрат, пов’язаних з відвідуванням політв’язнів, прийняття рішення про фінансування заходів із соціальної реабілітації політв’язнів.

  Також Ігор Гриб повідомив про обмежене коло суб’єктів, які можуть отримати державну допомогу та алгоритм дій заявника для отримання відповідних бюджетних коштів: «Хочу наголосити, що є виключний перелік суб'єктів отримання державної допомоги. Тому отримати допомогу в розмірі 100 тис. грн може особа, позбавлена особистої свободи у зв'язку з громадською або політичною діяльністю, або член сім'ї, близький родич, або законний представник такого громадянина».

  Для отримання державної допомоги вище зазначеним особам необхідно подати заяву до МТОТ та докласти наступні документи:

  1) копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України заявника (паспорт громадянина України тощо);

  2) документи, що підтверджують факт або обставини позбавлення особи особистої свободи у зв’язку з громадською або політичною діяльністю вказаної особи в поточному році (рішення суду тощо);

  3) інші документи та/або інформація, які заявник вважає за потрібне додати до звернення: (договір про надання правової допомоги, інформація, що підтверджує громадську або політичну діяльність особи);

  4) копія індивідуального податкового номера;

  5) довідка з банку про відкриття рахунку.

  Скановані копії зазначених документів можуть бути попередньо надіслані на електронну адресу: vpos@mtot.gov.ua за умови подальшого надання їх у паперовій формі.

  За додатковою консультацією необхідно звертатися до Відділу з питань осіб, позбавлених особистої свободи за телефоном 044 536 92 47.

  Перший заступник Міністра Юсуф Куркчі запевнив у готовності МТОТ сприяти ефективній діяльності Комісії та її максимальній прозорості, а також надавати необхідну консультативну допомогу щодо підготовки документів заявникам: «На сьогодні є 7 готових кейсів, які готові для розгляду Комісією, але це не означає, що це останні пакети документів, які будуть розглядатися в поточному році. Ми наголошуємо, що прийом заяв продовжується, як і продовжується робота з формування таких кейсів. Працівники МТОТ готові надавати консультації щодо підготовки необхідних документів. У цьому процесі нам дуже допомагають наші партнери з правозахисних організацій, завдяки яким формування кейсів відбувається оперативно».

  На завершення брифінгу Сергій Мокренюк закликав правозахисні організації, волонтерів сприяти інформуванню суспільства і зацікавлених сторін про порядок отримання допомоги особам, позбавленим особистої свободи, і процедуру, яка існує.

   

  Довідково

  Верховна Рада України 20 вересня 2018 року ухвалила Закон України № 9026 «Про внесення зміни до додатка №3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», який передбачає розблокування виплати соціальної допомоги сім’ям політв’язнів. Президент Петро Порошенко підписав цей закон 10 жовтня цього року.

  Ознайомитись з переліком необхідних документів можна на офіційному сайті МТОТ (Рубрика: Напрямки діяльності – Питання осіб, позбавлених особистих свобод).

  Для отримання консультацій тел. (044) 536- 92- 47.